Został jeden mecz

Wygrana z Kosowem była jednym z ostatnich kroków reprezentacji U-21 do awansu do Euro 2025 na Słowacji.

Mariusz Fornalczyk otworzył w piątek wynik meczu. Fot. Tomasz Folta/PressFocus

By stracić drugie miejsce w grupie, musiałaby się wydarzyć katastrofa. Tak uważał przed meczem z Kosowem selekcjoner polskiej młodzieżówki Adam Majewski. Trener wiedział, co mówi, bo porażka z Kosowem… była po prostu niemożliwa. Bałkańska drużyna w piątkowy wieczór grała fatalnie i już po pierwszej połowie było jasne, że Biało-czerwoni wrócą z Prisztiny z trzema punktami.

Najgorzej na boisku prezentował się golkiper gospodarzy Mustafe Abdullahu. Popełniał rażące błędy, a polscy zawodnicy bezlitośnie je wykorzystywali. Tak było przy pierwszym trafieniu, gdy bramkarz minął się z futbolówką po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłka spadła pod nogi Mariusza Fornalczyka, a ten umieścił ją w siatce. Chwilę później było już 2:0, gdy Filip Szymczak zabawił się w polu karnym i nożycami pokonał golkipera. W 31 minucie Abdullahu znów „zabłysnął”, gdy po uderzeniu z dystansu Dominika Marczuka piłka przeleciała mu między nogami i wpadła do bramki. Na domiar złego dla ekipy z Kosowa, w doliczonym czasie pierwszej połowy upokorzył ją Jakub Kałuziński. Piłkarz Antalyasporu wykonywał rzut karny i strzałem w stylu Antonina Panenki zmusił Abdullahu do wyciągnięcia piłki z siatki po raz czwarty.

Selekcjoner gospodarzy widocznie nie chciał już znęcać się nad 20-letnim bramkarzem i zdecydował się na posadzenie go na ławce rezerwowych od razu po zmianie stron. Polacy, którzy byli już pewni zwycięstwa, w drugiej połowie nie byli już tak aktywni w ofensywie. Adam Majewski zdecydował się na wykonanie szybkich zmian. Na murawie pojawili się zawodnicy, którzy w tym sezonie grają mniej, czyli Michał Rakoczy (tylko rezerwowy Cracovii) oraz Filip Marchwiński (14 minut w jednym meczu Lecce w Serie A). Widać jednak było, że Polacy nie mają zamiaru za wszelką cenę walczyć o kolejnego gola. Zadaniem było utrzymanie czterobramkowej przewagi do ostatniego gwizdka.

Z uwagi na to, że Niemcy pokonali w piątek Bułgarów, Polacy stracili szansę na zajęcie pierwszego miejsca w grupie. Nie oznacza to jednak, że drużyna Adama Majewskiego nie ma już o co walczyć. We wtorek Biało-czerwoni zmierzą się z naszymi zachodnimi sąsiadami. Jeśli wygrają, bezpośrednio awansują do mistrzostw Europy, zajmując wysoką lokatę w klasyfikacji drużyn z drugich miejsc. Jeśli przegrają, najprawdopodobniej będą musieli walczyć w barażu o awans.

KWALIFIKACJE DO MISTRZOSTW EUROPY U-21

Kosowo – Polska 0:4 (0:4)

0:1 – Fornalczyk (21), 0:2 – Szymczak (25), 0:3 – Marczuk (31), 0:4 – Kałuziński (45+2, karny)

KOSOWO: Abdullahu (46. Besson) – Haxha (46. Vokrri), Gerxhaliu, Ajdini, Ibrahimi – Avdyli, Brruti, Kryeziu (69. Ismaili) – Bunjaku, Tahiri (84. Bilalli), Tusha. Trener Afrim TOVERLANI.

POLSKA: Tobiasz – Marczuk  Peda, Mosór (80. Włodarczyk), Matysik (46. Polak), Pyrka – Pieńko, Kozubal (46. Łęgowski), Kałuziński, Fornalczyk (62. Rakoczy) – Szymczak (62. Marchwiński). Trener Adam MAJEWSKI.

Sędziował Ladislav Szikszay (Czechy). Żółte kartki: Haxha, Tahiri, Hasani– Kozubal.

Niemcy – Bułgaria 2:1 (1:1)

1:0 – Beier (9), 1:1 – N. Iliev (37), 2:1 – Woltemade (65)