Marek Kania zdobył dwa medale. Fot. PAP/EPA

Złoto, srebro, brąz...

Krążki z każdego kruszcu wiozą z Holandii nasi panczeniści.

ME W HEERENVEEN

Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zdobyli w sobotę złoty medal w sprincie drużynowym - uzyskali 1:18,31, co jest rekordem Polski oraz legendarnego toru Thialf, i wygrali z Norwegami o 0,5 sek. Trzeci Holendrzy stracili do nich aż 2,30.

Polskie trio w swojej parze miało głównych pretendentów do tytułu mistrzowskiego, reprezentantów gospodarzy. Holendrzy już na starcie się pogubili i nie dość, że przegrali złoto, to później musieli pogodzić się z porażką z Norwegami, którzy w ostatniej parze zanotowali drugi czas.

Biało-czerwoni za sprawą Kani od startu narzucili wysokie tempo i aż do mety notowali najlepsze czasy. Poprzedni rekord Polski (1:18,90) w tym samym składzie ustanowili w grudniu 2022 roku w Calgary. Zmagania Polaków doceniła wielotysięczna holenderska publiczność, która po biegu zgotowała Polakom owację na stojąco.

To był drugi medal biało-czerwonych w Heerenveen. W piątek, również w sprincie drużynowym, srebro zdobyły Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek. Polki osiągnęła 1:28,06 i przegrały z jadącymi w ostatniej parze Holenderkami 0,7 sek. Na trzecim stopniu podium stanęły Norweżki - 1,47.

Jako pierwsze pobiegły samotnie Czeszki, które nie liczyły się w stawce. Pierwszą parę stanowiły zespoły Polski i Norwegii. Wygranie tego wyścigu gwarantowało podium, ponieważ później startowały tylko dwie ekipy. Biało-czerwone udźwignęły miano faworytek i o blisko sekundę pokonały Skandynawki. Ostatnią parę stanowiły Holenderki i Niemki. Reprezentantki gospodarzy, liderki Pucharu Świata, rozpoczęły nieco wolniej od Polek i dopiero w połowie dystansu (na trzecim pomiarze czasu) objęły prowadzenie, którego nie oddały. Warto przypomnieć, że na poprzednich ME Polki też zdobyły wicemistrzowski tytuł. Tym razem w zespole zabrakło Kai Ziomek, którą zastąpiła Iga Wojtasik.

W biegu drużynowym na dochodzenie Polacy w składzie Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka, zajęli 4. miejsce. W parze startowali z Francuzami, których pokonali zaledwie o 0,08 sek. W drugiej serii rywalizowali Belgowie i Norwegowie i ci ostatni dali popis. Sander Eitrem, Peder Kongshaug i Sverre Lunde Pedersen wynikiem 3:34,22 poprawili rekord toru. Kolejne miejsca na podium zajęli Włosi (ze stratą 6,25 sek.) i Holendrzy (7,14). Biało-czerwoni byli gorsi od nowo kreowanych mistrzów o 11,52 sek.

Pierwszą indywidualną konkurencją było 3000 m kobiet. Na liście startowej była Magdalena Czyszczoń, która w rankingu PŚ zajmuje 12., ale wśród Europejek już 7. miejsce. I taką też pozycję zajęła. Straciła do mistrzyni Europy 13,26 sek. Została nią po raz pierwszy w karierze 24-letnia Holenderka Marijke Groenewoud (3.56,27), która o 2,43 sek. wyprzedziła rodaczkę, mistrzynię olimpijską z Pekinu, Irene Schouten i Norweżkę Ragne Wiklund (strata 2,82).

Główni kandydaci do podium na 1000 m byli upatrywani pośród trójki Holendrów. Podobnie liczebnie prezentowali się Polacy. Kania pojechał nieznacznie wolniej od rekordu życiowego i po przejeździe ośmiu łyżwiarzy prowadził wynikiem 1:08,83, ale potem spadł na 6. miejsce. Dwie pozycje niżej został sklasyfikowany Żurek (1.08,88), który jeszcze na ok. 600 metra był na pozycji medalowej, ale opadł z sił. Z kolei rekordzista kraju, Michalski był 10. (1:09,30).

Dobrze zaprezentowały się polskie sprinterki, które w sobotę ścigały się na 500 m – Wójcik była 5., Bosiek 6., a Iga Wojtasik 7. (rekord życiowy). Wojtasik startowała też na 1500 m, gdzie zajęła 16. miejsce. W tej konkurencji najlepszą z Polek była Natalia Jabrzyk, która z rekordem kariery uplasowała się na 12. pozycji. Trzynasta była Magdalena Czyszczoń.

Ostatniego dnia zawodów Kania zdobył brązowy medal mistrzostw Europy na 500 m. Polak startował w ostatniej parze i uzyskał 34,86 sek. Na piątym miejscu uplasował się triumfator sprzed dwóch lat Michalski - 34,94, a siódmy był Żurek - 35,06.

W rywalizacji na 1000 m blisko podium była Bosiek, która zajęła 5. miejsce – 1:16,80. Najlepszy wynik w karierze miała Wojtasik, ale to wystarczyło jedynie na 10. lokatę - 1:17,84. Natalia Jabrzyk była 14. - 1:18,99.

WYNIKI

Kobiety

Sprint drużynowy: 1. Holandia (Marrit Fledderus, Femke Kok, Antoinette Rijpma-De Jong) 1:27,36, 2. Polska (Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek) 1:28,06, 3. Norwegia (Carina Jagtoeyen, Julie Samsonsen, Martine Ripsrud) 1:28,83

3000 m: 1. Marijke Groenewoud (Holandia) 3:56,27, 2. Irene Schouten (Holandia) 3:58,70, 3. Ragne Wiklund (Norwegia) 3:59,09... 7. Magdalena Czyszczoń 4:09,53

500 m: 1. Kok 37,28, 2. Jutta Leerdam (Holandia) 37,70, 3. Vanessa Herzog (Austria) 37,89... 5. Wójcik 38,04, 6. Bosiek 38,43, 7. Wojtasik 38,74

1500 m: 1. Antoinette Rijpma-de Jong (Holandia) 1:53,48, 2. Marijke Groenewoud (Holandia) 1:53,66, 3. Joy Beune (Holandia) 1:55,02... 12. Natalia Jabrzyk 2.00,39, 13. Czyszczoń 2.00,64, 16. Wojtasik 2.02,62

1000 m: 1. Leerdam 1:14,45, 2. Rijpma-de Jong strata 0,59, 3. Vanessa Herzog (Austria) 1,29... [5. Bosiek 2,35, 10. Wojtasik 3,39, 14. Jabrzyk 4,72

Bieg masowy: 1. Marijke Groenewoud (Holandia), 2. Irene Schouten (Holandia), 3. Francesca Lollobrigida (Włochy)... 9. Czyszczoń, 15. Olga Piotrowska

Bieg na dochodzenie: 1. Holandia 2:55,70, 2. Niemcy strata 6,63, 3. Szwajcaria 6,70... 5. Polska (Bosiek, Czyszczoń, Jabrzyk) 7,27

Mężczyźni

Sprint drużynowy: 1. Polska (Marek Kania, Piotr Michalski, Damian Żurek) 1:18,31 - rekord Polski, 2. Norwegia (Pal Myhren Kristensen, Bjoern Magnussen, Havard Holmefjord Lorentzen) 1:18,81, 3. Holandia (Stefan Westenbroek, Jenning De Boo, Wesly Dijs) 1:20,61

Na dochodzenie: 1. Norwegia (Sander Eitrem, Peder Kongshaug, Sverre Lunde Pedersen) 3:34,22, 2. Włochy (Andrea Giovannini, Davide Ghiotto, Michele Malfatti) 3:40,47, 3. Holandia (Marcel Bosker, Chris Huizinga, Bart Hoolwerf) 3:41,36, 4. Polska (Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka) 3:45,74

1000 m: 1. Kjeld Nuis (Holandia) 1:07,87, 2. De Boo 1:08,14, 3. Tim Prins (Holandia) 1.08,20... 6. Kania 1:08,83, 8. Żurek 1:08,88, 10. Michalski 1:09,30

5000 m: 1. Patrick Roest (Holandia) 6:05,93, 2. Ghiotto 6:08,27, 3. Sander Eitrem (Norwegia) 6:09,28... 15. Palka 6:37,60

500 m: 1. De Boo 34,48, 2. Marten Liiv (Estonia) strata 0,30, 3. Kania 0,38... 5. Michalski 0,46. 7. Żurek 0,58

1500 m: 1. Kongshaug 1:44,25, 2. Nuis strata 0,09, 3. Roest (Holandia)                    0,15... 18. Szymon Wojtakowski 4,22, 20. Marcin Bachanek 5,09

Bieg masowy: 1. Bart Swings (Belgia), 2. Gabriel Odor (Austria), 3. Allan Dahl Johansson (Norwegia)... 6. Artur Janicki, 9. Dawid Burzykowski