Zmiany w Lidze Narodów
UEFA wprowadziła pewne reformy w swoim najnowszym formacie reprezentacyjnym.
Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących 4 grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D – z 6 zespołów przydzielonych do 2 grup po 3 drużyny. Faza grupowa odbędzie się jesienią. Rozpocznie się 5-7 września, a zakończy (6. kolejka) 17-19 listopada.
Pomiędzy poszczególnymi dywizjami od początku obowiązywały zasady awansów i spadków, ale UEFA wprowadziła przed tą edycją pewne zmiany. Liga Narodów została rozszerzona o zaplanowaną na marzec 2025 fazę pucharową i barażową. To ma zapewnić ciągłość między kończącą się jesienią fazą grupową i turniejem Final Four, rozgrywanym ponad pół roku później.
Zwycięzcy i wicemistrzowie grup najwyższej dywizji wezmą udział w ćwierćfinałach (20-25 marca), a zwycięzcy tych dwumeczów zakwalifikują się do Final Four. Drużyny z trzecich miejsc w grupach dywizji A i wicemistrzowie grup dywizji B, podobnie jak zespoły z trzecich miejsc w grupach dywizji B i wicemistrzowie grup dywizji C, rozegrają mecze barażowe o awans/spadek.
Zespoły, które zajmą czwarte miejsce w dywizjach A i B, automatycznie spadną – odpowiednio – do dywizji B i C. Natomiast dwie najgorsze drużyny spośród czwartych miejsc w dywizji C spadną do dywizji D. Ponadto odbędą się baraże pomiędzy dwiema najwyżej sklasyfikowanymi, czwartymi w tabeli drużynami z grup dywizji C i dwoma wicemistrzami grup dywizji D.
Turniej Final Four – półfinały, a potem mecze o pierwsze i trzecie miejsce – zaplanowano na 4-8 czerwca 2025 roku. Gospodarzem będzie jeden z jego uczestników.
Biało-czerwoni występują od początku istnienia LN w najwyższej dywizji. Jeszcze nigdy nie awansowali do Final Four. W pierwszej edycji zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie, ale nie spadli dzięki poszerzeniu tej dywizji w następnej edycji z 12 do 16 drużyn.
DYWIZJA A
Grupa 1: Chorwacja, Portugalia, Polska, Szkocja
Grupa 2: Włochy, Belgia, Francja, Izrael
Grupa 3: Holandia, Węgry, Niemcy, Bośnia i Hercegowina
Grupa 4: Hiszpania, Dania, Szwajcaria, Serbia
DYWIZJA B
Grupa 1: Czechy, Ukraina, Albania, Gruzja
Grupa 2: Anglia, Finlandia, Irlandia, Grecja
Grupa 3: Austria, Słowenia, Norwegia, Kazachstan
Grupa 4: Walia, Islandia, Czarnogóra, Turcja
DYWIZJA C
Grupa 1: Szwecja, Azerbejdżan, Słowacja, Estonia
Grupa 2: Rumunia, Kosowo, Cypr, Litwa
Grupa 3: Luksemburg, Bułgaria, Irlandia Północna, Białoruś
Grupa 4: Armenia, Wyspy Owcze, Macedonia Północna, Łotwa
DYWIZJA D
Grupa 1: Gibraltar, San Marino, Liechtenstein
Grupa 2: Mołdawia, Malta, Andora