Zmarł Janusz Tracewski

ZAPASY

Janusz Tracewski to jeden z najwybitniejszych trenerów w sportach walki, trener 100-lecia polskich zapasów w stylu klasycznym.

Urodzony w 1936 r. w Adampolu został już w wieku 12 lat zawodnikiem KS Unia Brzeg Dolny. Potem był zawodnikiem AZS-AWF Warszawa, w barwach którego zdobył tytuł mistrza Polski w stylu wolnym w wadze do 79 kg (1959), a także wicemistrza w stylu wolnym w wadze do 73 kg (1958) oraz srebro w stylu klasycznym w wadze do 73 kg (1961).

Po ukończeniu studiów na AWF w Warszawie został trenerem zapasów w Gwardii Warszawa (1963 do 1969), a od 1969 przez dwanaście lat prowadził kadrę narodową w zapasach w stylu klasycznym. Pod jego kierownictwem polskie zapasy zaczęły odnosić wielkie sukcesy, w sumie zdobywając 56 medali na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy.

Po zakończeniu kariery trenerskiej pełnił wiele ważnych funkcji w polskim sporcie. Był m.in. dyrektorem Departamentu Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu, w PKOl szefem misji olimpijskich, a w FILA członkiem komisji trenerskiej. Ponownie powrócił do pracy w PZZ, gdzie z dużym powodzeniem kierował Wydziałem Wyszkolenia.

Jest autorem kilku ważnych pozycji wydawniczych na temat zapasów, m.in. „Zapasy. W drodze do mistrzostwa" (1976). Wspólnie z innymi trenerami i zawodnikami wyprodukował kilkanaście filmów szkoleniowych z zakresu zapasów. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski: Krzyżem Kawalerskim (1972), Krzyżem Oficerskim (1976) i Krzyżem Komandorskim (1988). W 2017 r. został uhonorowany miejscem w Galerii Sławy Polskich Zapasów - przypomina Polski Związek zapaśniczy na swoim profilu na facebooku.

- Cała moja kariera sportowa była pod skrzydłami trenera Tracewskiego. Był dla mnie jak Ojciec. Trudno się pogodzić. Żegnaj Trenerze! Szczere wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i Bliskich - skomentował w mediach społecznościowych Józef Lipień, czterokrotny olimpijczyk, srebrny medalista z Moskwy.

(pp)