Zmagania na nowych zasadach
Który z zespołów najlepiej odnajdzie się w zrewolucjonizowanym formacie Ligi Mistrzów?
W Lidze Mistrzów po dwudziestu latach przyszedł czas na zmiany. Dotychczas występowało w niej 32 drużyny podzielone na osiem grup po cztery. Taki format obowiązywał od edycji 2003/04, ale Europejska Unia Piłkarska (UEFA) postanowiła go w tym sezonie odświeżyć.
Więcej zespołów
Od tego sezonu nie będzie już fazy grupowej, zamiast tego pojawi się faza ligowa, w której wszystkich 36 uczestników znajdzie się w jednej, wspólnej, ligowej tabeli. Każdy zespół rozegra po osiem spotkań - cztery u siebie i cztery na wyjeździe - z rywalami, których wyłoniło losowanie. Pary zostały stworzone tak, aby każdy z uczestników zmierzył się raz, a nie jak dotychczas w systemie mecz i rewanż, z dwoma różnymi drużynami z każdego z czterech koszyków. Co do zasady, w fazie ligowej żaden zespół nie będzie mógł trafić na rywala, z którym spotyka się w rozgrywkach krajowych, ani na więcej niż dwie ekipy z jednego państwa.Osiem najlepszych zespołów awansuje do 1/8 finału. Drużyny z miejsc 9-24 zagrają natomiast w barażach. Zespoły z lokat 9-10 zmierzą się z tymi z miejsc 23-24 (o tym, który z którym, zdecyduje losowanie), te z lokat 11-12 - z tymi z pozycji 21-22, itd. Zwycięzcy baraży w 1/8 finału trafią na jednego z dwóch z góry określonych rywali, np. triumfator barażu pomiędzy ekipami 13-14 i 19-20 trafi na te ekipy, które zajęły w fazie ligowej miejsca 3-4.
Kto wyżej?
Jeśli w fazie ligowej dojdzie do sytuacji, w której drużyny, które ze sobą nie grały, będą miały tyle samo punktów, UEFA przewidziała nową hierarchię statystyk wyznaczającą wyższe miejsce w tabeli. Liczyć się będą kolejno: różnica bramek we wszystkich meczach, liczba strzelonych goli, liczba goli strzelonych na wyjeździe, liczba wygranych meczów, liczba wygranych meczów na wyjeździe, liczba punktów uzyskana przez rywali danej drużyny w fazie ligowej, różnica goli rywali, liczba goli zdobyta przez rywali, liczba punktów karnych za żółte i czerwone kartki, pozycja w rankingu UEFA.
W 1/8 finału, gdzie nie obowiązuje już „ochrona krajowa” i dwa zespoły z jednego kraju mogą mierzyć się ze sobą. Od tego momentu LM będzie przypominać dawny format – jedyną różnicą będzie rozstawienie drużyn, by pierwsza i druga po fazie ligowej spotkały się najpóźniej w finale zmagań.
Faworyci i debiutanci
Format Ligi Mistrzów się zmienił, ale faworyci są wciąż ci sami. Szansę na zwycięstwo mają Real Madryt, Manchester City, PSG, Inter Mediolan oraz Bayern Monachium. Nie należy się jednak przywiązywać tylko do tych klubów. Zaskoczyć może Barcelona, która świetnie radzi sobie pod wodzą Hansiego Flicka. Do gry o najwyższe cele mogą włączyć się także: Arsenal, Milan, Liverpool, Borussii Dortmund czy Atletico Madryt. Będzie ciekawie, zresztą jak co roku, a być może znajdzie się jeszcze inny zespół, który będzie straszył najmożniejsze kluby.
Warto zaznaczyć, że w tym sezonie debiutować w Lidze Mistrzów będzie pięć zespołów. Po raz pierwszy w rozgrywkach zobaczymy Bolognę oraz Aston Villę, Slovan Bratysława. Natomiast Girona i Brest po raz pierwszy zagrają w ogóle w europejskich pucharach.
Kacper Janoszka
Rekordziści z Madrytu
Pięciu piłkarzy w historii futbolu sześciokrotnie sięgnęło po zwycięstwo w Lidze Mistrzów lub Puchar Europy. W tym gronie znajdują się tylko byli i obecni piłkarze Realu Madryt: Paco Gento, Nacho Fernandez, Toni Kroos, Luka Modrić oraz Dani Carvajal. Nacho oraz Kroos po zeszłorocznym triumfie opuścili szeregi "Królewskich". Hiszpan odszedł do Arabii Saudyjskiej, a Niemiec zdecydował się na zakończenie kariery. Teraz więc na barkach Modricia i Carvajala pozostała odpowiedzialność za szlifowanie rekordów. Czy sięgną po siódme trofeum Ligi Mistrzów z drużyną „Los Blancos”? Pewne jest, że swojego miejsca na szczycie klasyfikacji nie stracą, bo żaden z innych zawodników nie ma szans na zrównanie się z nimi pod względem zwycięstw w LM. Najbliżej tego jest pomocnik Manchesteru City Mateo Kovaczić, czyli… były zawodnik „Królewskich”. W trakcie kariery czterokrotnie sięgał po triumf w Lidze Mistrzów (trzy razy z Realem, raz z Chelsea).
1. kolejka Ligi Mistrzów (17-19.09.)
Wtorek: Juvevntus – PSV, Young Boys – Aston Villa (oba o 18.45), AC Milan – Liverpool, Bayern – Dinamo, Real Madryt – VfB Stuttgart, Sporting – Lille (wszystkie o 21.00); środa: Bologna – Szachtar, Sparta Praga – Salzburg (oba o 18.45), Celtic – Slovan, Brugge – Borussia, Manchester City – Inter, PSG – Girona (wszystkie o 21.00); czwartek: Crvena Zvezda – Benfica, Feyenoord – Bayer (oba o 18.45), Atalanta – Arsenal, Atletico – RB Lipsk, Brest – Sturm Graz, Monaco – Barcelona (wszystkie o 21.00).
Polacy w Lidze Mistrzów 2024/25
Robert Lewandowski (Barcelona), Piotr Zieliński (Inter), Arkadiusz Milik (Juventus), Łukasz Skorupski, Kacper Urbański (obaj Bologna), Jakub Kiwior (Arsenal), Matty Cash, Oliwier Zych (obaj Aston Villa), Radosław Majecki (Monaco), Kamil Piątkowski (RB Salzburg), Maik Nawrocki (Celtic), Łukasz Łakomy (Young Boys), Michał Skóraś (Brugge), Marcel Lotka (Borussia).