Z ZIMOWYCH AREN

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek zajęły drugie miejsce w sprincie drużynowym w finałowych zawodach Pucharu Świata w Quebecu. Polki uzyskały czas 1.27,79 i straciły 0,70 s do triumfatorek - Holenderek. Trzecie miejsce zajął tercet z Kazachstanu ze stratą 2,07. W końcowej klasyfikacji drużynowego sprintu w PŚ biało-czerwone uplasowały się na drugim miejscu z dorobkiem 237 punktów. Holenderki zgromadziły 264, a trzecie Chinki - 222.

Na 500 m Bosiek zajęła 14. miejsce - 38,77, Wójcik była 16. - 38,94, a Martyna Baran 20. (ostatnia) - 39,12. Rekord toru czasem 37,69 ustanowiła Kim Min-Sun z Korei Południowej, zaledwie o 0,01 s szybsza od Holenderki Femke Kok i o 0,36 od Chinki Ruining Tian. Bosiek zajęła najlepsze w sezonie ósme miejsce na 1000 metrów. Zwyciężyła i zdobyła Puchar Świata Japonka Miho Takagi, wyprzedzając dwie Holenderki: Femke Kok oraz Isabel Grevelt. Na dystansie 3000 m dominowały Holenderki. Zwyciężyła Irene Schouten przed Joy Beune oraz Kanadyjką Valerie Maltais. W klasyfikacji generalnej PŚ triumfowała piąta w Quebecu Norweżka Ragne Wiklund. Magdalena Czyszczoń zajęła 19. miejsce - 4.12,54. W grupie B Olga Piotrowska była 21. - 4.40,89.

Na 1000 m wśród mężczyzn triumfował rekordzista świata Amerykanin Jordan Stolz przed Japończykiem Tatsuyą Shinhamą oraz Chińczykiem Zhongyan Ningiem, który zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ. Damian Żurek zajął ostatnie, 20. miejsce. Na 500 m czwarty był Marek Kania - 34,72. Brązowemu medaliście styczniowych mistrzostw Europy zabrakło 0,05 s do podium. W pierwszej trójce znaleźli się Amerykanin Jordan Stolz - 34,51, reprezentant gospodarzy Laurent Dubreuil - 34,59 i Japończyk Yuma Murakami - 34,67. Szóste miejsce zajął Piotr Michalski - 34,93, a 13. był Damian Żurek - 35,10. Stolz był najlepszy również na dystansie trzykrotnie dłuższym. Wynikiem 1.44,01 Amerykanin o ponad pół sekundy poprawił rekord toru. Jedyny Polak w tej konkurencji Marcin Bachanek startował w grupie B i zajął w niej 16. miejsce - 1.49,54.

Na 5000 m mężczyzn zwyciężył reprezentant gospodarzy Ted-Jan Bloemen, wyprzedzając Włocha Davide Ghiotto oraz Norwega Hallgeira Engebraatena. Puchar Świata wywalczył Ghiotto. W biegu ze startu wspólnego zwyciężył Japończyk Shomu Sasaki. Jedyny Polak w stawce Artur Janicki uplasował się w sobotę na przedostatniej, 19. pozycji.

***

Wiktoria Dąbrowska zajęła drugie miejsce na 500 m i 1000 m w klasyfikacji generalnej juniorskiego Pucharu Świata, którego finałowe zawody odbyły się w japońskim Hachinohe. Zofia Braun była druga w zestawieniu biegu masowego, a Hanna Mazur trzecia na 500 m. Dąbrowska, Mazur i Braun zajęły trzecie miejsce w sprincie drużynowym, ustępując jedynie ekipom Holandii i Kazachstanu. Mazur dorzuciła do tego trzecią lokatę na 500 m, dzięki czemu utrzymała trzecią pozycję również w klasyfikacji generalnej PŚ. Drugie miejsce w końcowym pucharowym rankingu w biegu masowym kobiet zajęła Braun, która w niedzielnej rywalizacji była czwarta.

SANECZKARSTWO

W rywalizacji męskich dwójek Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli w niemieckim Altenbergu ósme miejsce w zawodach Pucharu Świata. Zwyciężyli Austriacy Juri Gatt i Riccardo Schoepf, którzy wyprzedzili o zaledwie 0,008 s swoich rodaków Thomasa Steua i Wolfganga Kindla. Trzecie miejsce zajęli Włosi Emanuel Rieder i Simon Kainzwaldner - 0,125 s straty. Polacy mieli wynik słabszy od triumfatorów o 0,496 s.

W rywalizacji kobiet najszybsze były Włoszki Andrea Voetter i Marion Oberhofer, przed Łotyszkami Andą Upite i Kitiją Bogdanovą - 0,201 s straty oraz Niemkami Dajaną Eitberger i Saskią Schirmer - 0,211 s. Nikola Domowicz i Dominika Piwkowska zajęły 10. miejsce - 2,482 s. Startowało 12 duetów.

W męskich jedynkach na najwyższym stopniu podium stanął lider klasyfikacji generalnej, reprezentant gospodarzy Max Langenhan, za nim uplasowali się Austriak David Gleirscher - 0,121 s oraz Łotysz Kristers Aparjods - 0,127 s. Reprezentantka gospodarzy, Julia Taubitz, wygrała rywalizację jedynek. Strata drugiej w klasyfikacji Łotyszki Eliny Ievy Vitoli wyniosła 0,149 s, a trzeciej Austriaczki Lisy Schulte 0,297. Klaudia Domaradzka była wolniejsza o 1,362 s i zajęła 18. miejsce.

BOBSLEJE

Niemki zajęły trzy pierwsze miejsca w rywalizacji dwójek w zawodach Pucharu Świata, które odbyły się w łotewskiej Siguldzie. Linda Weiszewski i Marika Zandecka zajęły 14., przedostatnią lokatę. Zwycięstwo odniosły Kim Kalicki i Leonie Fiebig, które uzyskały 0,04 s przewagi nad Laurą Nolte i Claudią Schuessler oraz 0,12 s nad Lisą-Marie Buckwitz i Vanessą Mark. Polki straciły do triumfatorek 1,83.

W męskich dwójkach triumfowali w Siguldzie Niemcy Adam Ammour i Benedikt Hertel, którzy wyprzedzili o 0,12 s Szwajcarów Michaela Vogta i Sandro Michela oraz o 0,15 swoich rodaków Francesco Friedricha i Matthiasa Sommera. Do zawodów przystąpiły dwie polskie załogi. Radosław Stopczyk i David Boba zakwalifikowali się do „20”, notując po pierwszym przejeździe 17. czas. Ostatecznie zajęli 20. pozycję. tracąc do zwycięzców 2,02 s. Aleksy Boron i Bartosz Sienkiewicz (21.) popełnili dużo błędów w lodowej rynnie i rywalizację zakończyli na półmetku imprezy

***

Weiszewski zajęła dziewiąte miejsce w monobobach w mistrzostwach Europy w łotewskiej Siguldzie. Złoty medal zdobyła Niemka Buckwitz, która wyprzedziła o 0,27 s prowadzącą na półmetku Rumunkę Andreeę Grecu. Brąz przypadł drugiej z Niemek, broniącej tytułu Laurze Nolte (strata 0,41 s).