Z ZIMOWYCH AREN

BOBSLEJE

W mistrzostwach świata, które zakończyły się w Winterbergu (Niemcy), całe podium w dwójkach kobiet i czwórkach mężczyzn zajęły osady gospodarzy. Dwójki kobiet: 1. Lisa-Marie Buckwitz, Vanessa Mark (Niemcy) 3.43,99 (55,90/55,98/56,32/55,79), 2. Laura Nolte, Deborah Levi (Niemcy) strata 0,05 (55,93/55,99/56,37/55,75), 3. Kim Kalicki, Leonie Fiebig (Niemcy) 0,28 (55,89/56,05/56,49/55,84)... [15. Linda Weiszewski i Marika Zandecka 3,65 56,86/56,75/57,28/56,75)

[Czwórki mężczyzn]: 1. Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Alexander Schueller, Felix Straub (Niemcy) 3.34,10 (53,12/54,06/53,11/53,81 s), 2. Johannes Lochner, Florian Bauer, Erec Maximilian Bruckert, Georg Fleischhauer (Niemcy) strata 0,88 s (53,29/54,16/53,47/54,06), 3. Adam Ammour, Issam Ammour, Benedikt Hertel, Rupert Schenk (Niemcy) 1,21 (53,70/54,23/53,50/53,88)... 21. Aleksy Boroń, Bartosz Sienkiewicz, Seweryn Sosna, Dominik Boiński - odpadli po trzech ślizgach.

SANECZKARSTWO

Niemcy Julia Taubitz i Max Langenhan wygrali w konkurencji jedynek klasyfikację generalną zakończonego w niedzielę Pucharu Świata 2023/24. Ostatnie zawody w Siguldzie wygrali Łotysze Elina Vitola i Kristers Aparjods. Vitola wyprzedziła Niemki Annę Berreiter o 0,074 s i Merle Frabel o 0,115 s. Natomiast Aparjods był szybszy od Niemca Felixa Locha o 0,146 s, a od Austriaka Nico Gleirschera o 0,245 s. Przed finałowymi zawodami na Łotwie wiadomo było, że Kryształowe Kule w jedynkach wywalczą Taubitz i Langenhan.

Polacy nie startowali. Marta Domaradzka w „generalce” uplasowała się na 23. miejscu, a Mateusza Sochowicza sklasyfikowano na 25. pozycji.

W klasyfikacji PŚ dwójek triumfowali Austriacy Thomas Steu i Wolfgang Kindl, którzy w Siguldzie zajęli trzecie miejsce. W ostatnich zawodach zwyciężyli reprezentanci gospodarzy Martins Bots i Roberts Plume, którzy wyprzedzili Niemców Tobiasa Wendla i Tobiasa Arlta. W klasyfikacji końcowej PŚ na 15. miejscu uplasowali się Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. W dwójkach kobiet po raz drugi z rzędu najlepsze na koniec sezonu okazały się Włoszki Andrea Voetter i Marion Oberhofer, które w sobotę zajęły czwarte miejsce. Zwyciężyły Niemki Jessica Degenhardt i Cheyenne Rosenthal. Nikola Domowicz i Dominika Piwkowska ukończyły sezon na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Na zakończenie rywalizacji w Siguldzie - i w całym sezonie PŚ - odbyły się zawody sztafet mieszanych. Zwyciężyli Niemcy, w składzie m.in. z Berreiter i Lochem. Drugie miejsce zajęli gospodarze - 0,141 s straty, a trzecie Amerykanie - 1,006 s. W klasyfikacji końcowej pierwsze miejsce należy także do Niemców, a za nimi są Austriacy i Amerykanie. Polacy zajęli dziewiątą pozycję.

KOMBINACJA NORWESKA

Austriak Johannes Lamparter wygrał wczorajsze zawody Pucharu Świata w Lahti. Wyprzedził rodaka Stefana Retteneggera i Estończyka Kristjana Ilvesa. Dzień wcześniej Norwegowie Jens Luraas Oftebro i Joergen Graabak wygrali sprint drużynowy. Drudzy byli Lamparter i Rettenegger, a trzeci Niemcy Vinzenz Geiger i Manuel Faisst. Polacy nie startowali, podobnie jak lider klasyfikacji generalnej Norweg Jarl Magnus Riiber.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

SPRAWDZIAN PRZED MŚ

Iga Wojtasik (AZS AWF Katowice) i Marek Kania (Fundacja Legia Warszawa) zdobyli złote medale sprinterskich wielobojowych mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. W tradycyjnym wieloboju tytuły wywalczyli Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) oraz Mateusz Śliwka (UKS 3 Milanówek). Drugiego dnia rywalizacji sprinterów w tomaszowskiej Arenie Lodowej nie wystartowali prowadzący po pierwszych przejazdach na 500 i 1000 m Karolina Bosiek i Damian Żurek (oboje Pilica Tomaszów Maz.), którzy już w czwartek wyjechali do Inzell, gdzie za tydzień rozpoczną się mistrzostwa świata w wieloboju.

Klasyfikacja końcowa wieloboju sprinterskiego

Kobiety: 1. Iga Wojtasik (AZS AWF Katowice) 156,010 pkt, 2. Andżelika Wójcik (Cuprum Lubin) 156,030, 3. Martyna Baran (Stegny Warszawa) 159,235

Mężczyźni: 1. Marek Kania (Fundacja Legia Warszawa) 141,180, 2. Jakub Piotrowski (Pilica Tomaszów Maz.) 143,950, 3. Mikołaj Bielas (Pilica Tomaszów Maz.) 147,195

Klasyfikacja końcowa wieloboju

Kobiety: 1. Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) 169,730, 2. Natalia Jabrzyk (Pilica Tomaszów Maz.) 170,194, 3. Zofia Braun (Stegny Warszawa) 176,322

Mężczyźni: 1. Mateusz Śliwka (UKS 3 Milanówek) 158,124, 2. Marcin Bachanek (Arena Tomaszów Maz.) 159,030, 3. Szymon Palka (Arena Tomaszów Maz.) 161,394