Z INNYCH KORTÓW

FRĘCH W DRABINCE

WTA W DAUSZE

Magdalena Fręch wygrała z Rosjanką Kamillą Rachimową 6:2, 6:2 w finale kwalifikacji „tysięcznika” w Dausze i zapewniła sobie awans do głównej części imprezy. W pierwszym meczu kwalifikacji Polka pokonała inną Rosjankę, Marię Timofiejewą, 2:6, 6:0, 7:6 (7-5). Tenisistka Górnika Bytom jest 52. w światowym rankingu WTA, ale zgłoszenia do tej imprezy odbyły się przed Australian Open, więc musiała przebrnąć dwuetapowe eliminacje. Więcej historii było w meczu z Timofiejewą, która w czwartym gemie pierwszego seta przełamała Polkę, a potem to powtórzyła i wygrała inauguracyjną odsłonę. W drugim secie Fręch wręcz rozbiła rywalkę bez straty gema, ale paradoksalnie ta odsłona trwała dłużej niż pierwsza. Na początku trzeciego seta tenisistka z Łodzi nie wykorzystała dwóch break pointów, ale wyszła na prowadzenie 6:5 i miała serwis, jednak Timofiejewa ją przełamała. Fręch rozpoczęła tie-break od 4-1, ale szybko było 4-4, co nie złamało Polki, która po dwóch godzinach i 30 minutach wykorzystała drugą piłkę meczową. Nasza 26-latka w pierwszej rundzie zmierzy się w poniedziałek z Wiktorią Azarenką (33. WTA).

Obok Fręch w Dausze wystąpi rozstawiona z jedynką Iga Świątek, która już dwa razy triumfowała w tych zawodach. W 2023 aktualna liderka światowego rankingu pokonała w finale Amerykankę Jessicę Pegulę 6:3, 6:0, a dwa lata wcześniej wygrała z Estonką Anett Kontaveit 6:2, 6:0. Liderka światowego rankingu w pierwszej rundzie ma wolny los, a w drugiej zmierzy się z lepszą z pary Sorana Cristea (26. WTA) - Sloane Stephens (39. WTA), które spotkają się dzisisaj.

Trzecią Polką, która wystąpi w turnieju głównym, jest Magda Linette. Na początek - również w poniedziałek - powalczy z japońską kwalifikantką, Nao Hibino (93. WTA). Lepsza w tej rywalizacji w drugiej rundzie trafi na Chinkę Qinwen Zheng (7. WTA).

MAJCHRZAK ODRABIA

ITF w Hammamet

Kamil Majchrzak wygrał turniej ITF w tunezyjskim Hammamecie, pokonując w finale Brytyjczyka Jaya Clarke'a 6:3, 7:5. 28-letni polski tenisista mozolnie odbudowuje pozycję w światowym rankingu po ubiegłorocznej dyskwalifikacji za doping. Obecnie na liście ATP jest 802. Najwyższe w karierze, 75. miejsce, zajmował w lutym 2022 roku. Kilka badań przeprowadzonych w 2022 roku wykazało obecność w organizmie zawodnika substancji zabronionych. Międzynarodowa Agencja ds. Uczciwości w Tenisie (ITIA) uznała, że Majchrzak nie spożył ich świadomie ani celowo, dlatego jego dyskwalifikacja trwała tylko 13 miesięcy.

SIÓDMY TYTUŁ RYBAKINY

WTA W ABU ZABI

Startująca z numerem 1 reprezentantka Kazachstanu Jelena Rybakina wygrała z Rosjanką Darią Kasatkiną (nr 7) 6:1, 6:4 w finale turnieju WTA 500 na twardych kortach w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To było piąte spotkanie tych tenisistek i trzecia wygrana Rybakiny. 24-latka odniosła siódme turniejowe zwycięstwo w karierze, a drugie w tym sezonie. W styczniu była najlepsza w Brisbane. W Abu Zabi rywalizowała Magda Linette. W singlu odpadła w drugiej rundzie, a w deblu, razem z Amerykanką Bernardą Perą, dotarły do półfinału, ale musiały się wycofać z powodu kontuzji Polki.