Sport

Z Belgii bez medalu

Nasi reprezentanci ani razu nie stanęli na podium w zakończonych w niedzielę mistrzostwach Europy. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii.

Jak widać zdarzało nam się toczyć wyrównaną walkę z Holendrami, ale oni przywiozą z Belgii w sumie aż 16 medali, a my żadnego... Fot. UEC - Union Europeenne de Cyclisme

KOLARSTWO TOROWE

Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2010 roku w Pruszkowie. Wtedy zdobyliśmy dwa krążki (oba brązowe) i na każdych kolejnych mistrzostwach, które są rozgrywane co roku, przynajmniej raz reprezentant Polski stawał na podium.

Czwarty w sprincie

Teraz na torze w w belgijskim Heusden-Zolder najbliżej medalu był Mateusz Rudyk. Ubiegłoroczny wicemistrz Europy stanął w sobotę wieczorem przed niezwykle trudnym wyzwaniem. W pojedynku półfinałowym w sprincie jego rywalem był bowiem absolutny dominator konkurencji sprinterskich w ostatnich latach, Harrie Lavreysen. Rudyk nie dał rady, wyraźnie przegrywając z Holendrem, który wkrótce sięgnął po złoto, oba biegi.

W pojedynku o brązowy medal Polak zmierzył się z mistrzem Francji Rayanem Helalem, który w półfinale uległ reprezentantowi Izraela Mikhailowi Yakovlevowi. W pierwszym biegu Rudyk walczył do ostatnich metrów i przegrał nieznacznie, w drugim przewaga Francuza była już wyraźna i to Helal sięgnął po brąz.

Piąty w keirinie

W niedzielę Rudyk miał kolejną szansę, żeby stanąć na podium – tym razem w keirinie. Polak skutecznie pojechał w pierwszej rundzie, wygrywając swoją serię i automatycznie kwalifikując się do drugiej rundy. Sztuka ta nie udała się natomiast Rafałowi Sarneckiemu, który w swoim wyścigu był trzeci. Nie powiodło mu się także w repesażu i nie zdołał zakwalifikować się do finałowej fazy konkurencji.

W drugiej rundzie Rudyk był w swej serii drugi, awansując tym samym do finału A, a więc rywalizacji o miejsca 1-6. Finał przebiegał pod dyktando Lavreysena, który zaatakował z dalszej pozycji na dwa okrążenia przed końcem. Rudyk próbował pojechać za Holendrem, ale na ostatnim wirażu zabrakło mu już sił, został wyprzedzony przez jadących bliżej wewnętrznej części toru Niemca i Francuza i ostatecznie zajął piąte miejsce.

Rekordowa Petri

W sobotę z bardzo dobrej strony pokazała się Paulina Petri, która uplasowała się na piątym miejscu w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego. W kwalifikacjach ustanowiła ona rekord Polski czasem 1.06,832, a potem wystąpiła w finale tej konkurencji i choć uzyskała minimalnie gorszy wynik niż w kwalifikacjach, to obroniła piątą pozycję. Warto dodać, że po raz pierwszy kobiety rywalizowały na dystansie kilometra, a nie jak dotychczas na 500 metrów. Wcześniej dystans zrównano także w wyścigu na dochodzenie, gdzie teraz panowie i panie ścigają się na 4 kilometry.

W finałowym wyścigu na dochodzenie kobiet triumfowała Brytyjka Anna Morris, a Martyna Szczęsna zajęła ósme miejsce. Na 10. pozycji uplasował się w omnium były mistrz świata Europy Alan Banaszek, a Nikol Płosaj była 14. w wyścigu punktowym.

W ostatnim dniu odbył się także finał keirinu kobiet, wygrany przez Holenderkę van der Peet oraz wyścigi madison, w których także triumfowały pary holenderskie. Tym samym „pomarańczowi” zgarnęli w niedzielę komplet złotych medali. W tych trzech konkurencjach startowali także nasi reprezentanci, ale zajęli dalsze miejsca.

WYNIKI

Sprint mężczyzn: o złoty medal Harrie Lavreysen (Holandia) - Mikhail Yakovlev (Izrael) 2:0, o brązowy medal Rayan Helal (Francja) - Mateusz Rudyk 2:0 … 11. Rafał Sarnecki.

Wyścig na 1 km ze startu zatrzymanego kobiet: 1. Hetty van de Wouw (Holandia) - 1.04,.497 (rek. świata), 2. Martina Fidanza (Włochy) - 1.05,969, 3. Clara Schneider (Niemcy) - 1.06,745 … 5. Paulina Petri - 1.07,172 (w kwalifikacjach uzyskała - 1.06,832, rekord Polski.

Wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet: o złoty medal 1. Anna Morris (W.Brytania) – 4.25,874, 2. Vittoria Guazzini (Włochy) – 4.34,098; o brązowy medal 3. Mieke Kroeger (Niemcy) – 4.33,451, 4. Lisa Klein (Niemcy) - 4.39,970 … 8. Martyna Szczęsna - 4.43,841 w kwalifikacjach.

Omnium mężczyzn: 1. Tim Torn Teutenberg (Niemcy) - 167 pkt, 2. Niklas Larsen (Dania) - 165, 3. Philip Heijnen (Holandia) - 147 … 10. Alan Banaszek – 90. 

Wyścig punktowy kobiet: 1. Anita Stenberg (Norwegia) - 56 pkt, 2. Marion Borras (Francja) - 54, 3. Maike van der Duin (Holandia) - 53 ... 14. Nikol Płosaj - 5.

Keirin mężczyzn: 1. Harrie Lavreysen (Holandia), 2. Maximilian Dornbach (Niemcy), 3. Tom Derache (Francja) … 5. Mateusz Rudyk, 19. Rafał Sarnecki.

Keirin kobiet: 1. Steffie van der Peet (Holandia), 2. Rhian Edmunds (W.Brytania), 3. Hetty van de Wouw (Holandia) … 10. Nikola Seremak, 13. Marlena Karwacka.

Madison kobiet: 1. Holandia (Lisa van Belle, Maike van der Duin) - 62 pkt, 2. Włochy (Chiara Consonni, Vittoria Guazzini) - 53, 3. Francja (Victoire Berteau, Marion Borras) - 42 … 10. Polska (Maja Tracka, Olga Wankiewicz) - minus 20 pkt (strata 1 okrążenia). 

Madison mężczyzn: 1. Holandia (Yanne Dorenbos, Vincent Hoppezak) - 119 pkt, 2. Niemcy (Roger Kluge, Tim Torn Teutenberg - 105, 3. Portugalia (Ivo Oliveira, Rui Oliveira) - 96 … 8. Polska (Filip Prokopyszyn, Wojciech Pszczolarski) - 5.