Z Bayerem na 100-lecie
W środę o 19.24 na ArcerolMittal Park piłkarki nożne Czarnych Antrans Sosnowiec zmierzą się z Bayerem 04 Leverkusen. Towarzyski mecz z 6. zespołem Bundesligi to główny punkt obchodów jubileuszu 100-lecia klubu ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Pewne jest jedno - z tak mocnym rywalem Czarne jeszcze nie grały. - Od początku zakładaliśmy, że 100-lecie uświetnimy meczem drużyn kobiecych, ale spotkanie to będzie miało też aspekt szkoleniowy. 11 sierpnia rozpoczniemy zmagania w ekstralidze i chcemy zobaczyć, jak będziemy wyglądać przeciwnika wysokiej klasy przeciwnika - podkreślił Grzegorz Majewski, dyrektor klubu.
Do sprzedaży trafiło 4999 biletów, które za 10 (normalny), 5 (ulgowy) i 150 złotych (VIP) można kupić online na stronie bilety.zaglebie.eu. - Chcielibyśmy zapełnić widownię i będziemy mieli taką możliwość. Jeśli pula wejściówek zostanie wyprzedana, otworzymy kolejne sektory - dodał Majewski.
Sosnowiecki klub powstał w kwietniu 1924 roku jako Koło Sportowe Związku Zawodowego Kolejarzy Ruch, zrzeszając sekcje piłkarzy, siatkówki i strzelectwa. Pierwszym prezesem był Jan Początkiewicz, naczelnik miejscowej parowozowni. Tuż po wojnie zmieniono nazwę na Kolejarz, który w 1974 roku połączył się z Kotlarzem. Rok później klub stracił stadion położony przy dworcu Sosnowiec Południowy, a w 1976 połączył się z trenującymi na boisku przy Alei Mireckiego Czarnymi, przyjmując ich nazwę. Historia sekcji kobiecej zaczęła się 5 września 1974 roku. Na ogłoszenie o naborze odpowiedziało prawie 100 dziewcząt z regionu. Współzałożycielką sekcji była zmarła w 2013 roku Irena Półtorak. Jej imieniem nazwano rondo w dzielnicy Pogoń.
Czarne to najbardziej utytułowany kobiecy klub w Polsce. Ma 13 tytułów mistrzowskich; pierwsze w 1980, a ostatnie w 2021 roku, co zostało zwieńczone występem w 1. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń, zakończonym porażką z węgierskim Ferencvarosem Budapeszt 1:2 (0:1). Ponadto sosnowiczanki 13 razy sięgnęły po Puchar Polski.