Wysoko - bez satysfakcji

MŚ W KLASIE 49ER

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch zajęli piąte, a Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) siódme miejsce w zakończonych na Lanzarote mistrzostwach świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49er. Triumfowali Francuzi Erwan Fischer i Clement Pequin.

W niedzielę rozegrano najpierw wyścig dla złotej floty, w którym słabo spisały się dwie najlepsze polskie załogi. Staniul i Sztorch zajęli 20., a Przybytek i Piasecki 22. miejsce.

Te załogi zakwalifikowały się co prawda do podwójnie punktowanego tzw. wyścigu medalowego z udziałem czołowej 10, ale straciły szansę na zdobycie medalu.

W ostatnim starcie Staniul i Sztorch pierwsi dopłynęli do mety, ich klubowi koledzy wywalczyli piątą lokatę, co przełożyło się na - odpowiednio - piątą i siódmą pozycję w klasyfikacji końcowej.

Zwyciężyli Fischer i Pequin, na podium stanęli też poprzedni mistrzowie Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken oraz brązowi medaliści Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel Paul. W klasie 49er ścigało się 71 męskich ekip z 29 krajów.

W klasie 49erFX w stawce 51 kobiecych duetów z 25 państw Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) zamknęły czołową 10.

Triumfowały ubiegłoroczne wicemistrzynie globu Holenderki Odile van Aanholt i Annette Duetz, drugie były broniące tytułu Szwedki Vilma Bobeck i Rebecca Netzler, a trzecie Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi.

Lokaty pozostałych polskich załóg: 18. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa), 21. Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), 33. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn), 53. Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk) oraz 68. Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa).