W taki sposób kibice GKS-u Katowice świętowali 60. urodziny klubu. Fot. PressFocus.pl


Wszystkiego najlepszego!

60 lat wielosekcyjnego GKS-u Katowice za nami. To moment na wspomnienia, ale także na spojrzenie w przyszłość.


Urodziny to wyjątkowy moment, nawet jeśli chodzi o klub sportowy. Gdy przychodzi okrągła rocznica, jest co świętować. Dlatego GKS Katowice z okazji swojego 60-lecia przygotował specjalną galę jubileuszową, na którą zaprosił swoich najwybitniejszych sportowców. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele władz miasta, czyli właściciela klubu. Przemówienie prezydenta Katowic Marcina Krupy otworzyło galę. - To klub, który pełni ważną rolę w naszym mieście i dostarcza nam wielu radości, choć nie brakowało także chwil trudnych. Herb miasta i herb GKS-u Katowice są ze sobą absolutnie nierozłączne. To, co dzisiaj robimy dla klubu, czyli budowa nowego zaplecza sportowego, pozwala mieć nadzieję, że GKS Katowice nie spocznie na laurach i będzie coraz więcej znaczył na sportowej mapie Polski i Europy. Trzymam za to kciuki, bo wiem, że zapał i entuzjazm są olbrzymie - powiedział prezydent, wspominając o budowie nowej hali i stadionu piłkarskiego przy ulicy Upadowej.


Klub wielosekcyjny

Jubileuszowa gala była okazją do powrotu do przeszłości. Przedstawione zostały specjalne filmy, które były podsumowaniem sześciu dekad GKS-u Katowice. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dużą uwagę poświęcono wielosekcyjności klubu, bo GieKSa to nie tylko piłka nożna. Istniały sekcje bokserskie, szachowe, piłki ręcznej, siatkówki, hokeja, tenisa, zapasów i wielu innych dyscyplin. Dlatego też prezes GKS-u Krzysztof Nowak po pierwszych przemowach przyjął od przedstawicieli związków i organizacji piłkarskich, szachowych, zapaśniczych oraz siatkarskich okolicznościowe upominki.


Były też medale

Głównym elementem gali 60-lecia była jednak ceremonia rozdania „Medali 60-lecia” dla osób i grup, które dołożyły swoją cegiełkę w historii klubu. Celem było uhonorowanie przedstawicieli wszystkich pokoleń, które tworzyły społeczność GieKSy - sportowców, trenerów i działaczy, którzy związani byli lub dalej są z różnymi dyscyplinami sportu uprawianymi w wielosekcyjnym GKS-ie. Medal trafił także do społeczności kibiców klubu, którzy zdecydowali się na zlicytowanie upominku na miejscu wśród uczestników gali i przekazanie zebranej kwoty (4200 zł) na rzecz Domu Aniołów Stróżów. Wyjątkowy medal wręczono także najwybitniejszemu piłkarzowi GKS-u, Janowi Furtokowi. Prezes Nowak osobiście wręczył schorowanemu piłkarzowi medal w dniu urodzin klubu, 27 lutego. Podczas gali były zawodnik, trener, a także prezes GieKSy został nagrodzony owacjami na stojąco. - Przyszła mi myśl do głowy, żeby może stadion, który jest w budowie, w przyszłości nazwać imieniem Jana Furtoka - zaproponował prezes Krzysztof Nowak prezydentowi Krupie oraz innym przedstawicielem miasta.


Złote Buki

Podczas gali wyłoniono także zwycięzców plebiscytu Złote Buki, który organizowany jest co roku i wyłania najlepszych sportowców z każdej z sekcji GKS-u Katowice. Laureatami 16. edycji za rok 2023, zostali: Kinga Seweryn (piłkarka roku), John Murray (hokeista roku), Sebastian Bergier (piłkarz roku), Bartosz Mariański (siatkarz roku) i David Navara (szachista roku). Za wydarzenie roku uznano drugi z rzędu tytuł mistrzowski hokeistów z Katowic.

Czas na ekstraklasę

Urodziny to oczywiście czas podsumowań, ale także moment, kiedy należy spojrzeć w przyszłość. Na to zdecydował się prezes Krzysztof Nowak, który w swojej przemowie poświęcił chwilę na to, żeby porozmawiać o tym, co czeka piłkarski GKS w najbliższych latach. - Czy po 20 latach poza ekstraklasą wreszcie uda nam się wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej? Jestem przekonany, że tak się stanie. Musimy się do tego przygotować, a to nie jest takie proste. Nie chciałbym, żeby GKS Katowice podzielił los klubów, które po awansie walczyły o utrzymanie. Trzeba zrobić wszystko, żeby wejść do ekstraklasy i odgrywać tam ważną rolę - powiedział sternik klubu. - Marzy mi się, żeby na jubileuszu 70-lecia świętować wielki sukces, jaki jeszcze nie został osiągnięty przez GKS. Zdobywaliśmy Puchar Polski i Superpuchar, mieliśmy tytuły wicemistrzowskie, graliśmy w europejskich pucharach i było wiele drużyn, które nas się bały. Czy nie możemy pomarzyć o tym, że za 10 lat GKS Katowice będzie miał w swoim dorobku tytuł mistrza Polski? - zakończył swoje przemówienie prezes Nowak. Mistrzostwo Polski to z pewnością życzenie, które większość kibiców futbolowej sekcji składała klubowi z okazji 60. urodzin. Kacper Janoszka

 

Wyróżnieni medalami 60-lecia GKS-u Katowice

- Gerard Rother

- Franciszek Sput

- Eugeniusz Pluta

- Lechosław Olsza

- Jacek Góralczyk

- Maksymilian Lebek

- Henryk Reguła

- Kordian Jajszczok

- Hubert Sitko

- Stefan Dziadkiewicz

- Andrzej Tkacz

- Sylwester Wilczek

- Roman Bierła

- Andrzej Supron

- Barbara Kral-Olsza

- Henryk Fabian

- Leszek Bandach

- Krystyna Rachel-Świrska

- Grażyna Staszak

- Barbara Piecha

- Piotr Piekarczyk

- Krzysztof Zając

- Henryk Górnik

- Władysław Żmuda

- Kibice GKS-u Katowice

- Janusz Jojko

- Andrzej Lesiak

- Wojciech Spałek

- Marek Świerczewski

- Marek Koniarek

- Piotr Świerczewski

- Dariusz Grzesik

- Jerzy Kapias

- Jerzy Wijas

- Kazimierz Węgrzyn

- Marek Trybuś

- Janusz Strzempek

- Zapaśniczy Uczniowski Klub Sportowy GKS Katowice

- Hetman GKS Katowice

- Grzegorz Masternak

- Michał Tworuszka

- Mirosław Widuch

- Henryk Grzegorzewski

- Jan Żurek

- Jacek Gorczyca

- Adrian Napierała

- Grzegorz Goncerz

- Rafał Górak

- Patrycja Czaplińska-Kowalska

- Wojciech Andrzejewski

- Mariusz Saratowicz

- Monika Bajka

- Grzegorz Słaby

- Bartosz Mariański

- Jacek Płachta

- Karolina Koch

- Drużyna hokejowych mistrzów Polski

- Drużyna piłkarskich mistrzyń Polski

- Prezydent Marcin Krupa

- Jan Furtok