Norbert Banaszek po raz drugi został mistrzem Polski. Fot. PAP/Piotr Nowak

Włodarczyk i Banaszek ze złotem

Wyścigami ze startu wspólnego zakończyły się w Płocku mistrzostwa Polski.

Wczoraj przed południem Dominika Włodarczyk (UAE Team ADQ) zdobyła w Płocku tytuł mistrzyni Polski w wyścigu ze startu wspólnego elity. Na mecie wyprzedziła o osiem sekund Martę Jaskulską (Ceratizit WNT), która w czwartek triumfowała w jeździe indywidualnej na czas. Trzecia była Zuzanna Chylińska (Pacific Nestle Fitness Toruń), tracąc do triumfatorki 11 sekund. Czołowa trójka odskoczyła w końcówce wyścigu od 11-osobowej czołówki i między sobą podzieliła medale.

Zawodniczki ścigały się na 143-kilometrowej płaskiej trasie wokół Płocka. Startowała cała krajowa czołówka, z wyjątkiem Katarzyny Niewiadomej, która ma być liderką polskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu, gdzie oprócz niej wystartują Marta Lach i Agnieszka Skalniak-Sójka. Rezerwową jest zwyciężczyni z Płocka - Włodarczyk.

W popołudniowym wyścigu panów złoty medal zdobył Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski). Drugi był Bartosz Rudyk (ATT Investments), a trzeci Patryk Stosz (Felb-Felbermayr).

27-letni Norbert Banaszek, syn byłego zawodnika - Dariusza, byłego prezesa PZKol, a obecnie dyrektora sportowego grupy Mazowsze Serce Polski i głównego organizatora mistrzostw, wywalczył tytuł mistrzowski po raz drugi w karierze. Najlepszy był także w 2022 roku w Nowym Dworze Mazowieckim, a przed rokiem w Ostrołęce zajął piąte miejsce, oddając biało-czerwoną koszulkę stryjecznemu bratu Alanowi Banaszkowi. W niedzielę w Płocku klan Banaszków znów cieszył się ze zwycięstwa.

Wyścig na 241-kilometrowej płaskiej trasie obfitował w ucieczki i pościgi. W końcówce uformowała się kilkunastoosobowa czołówka, z której 5 km przed metą próbowali odjechać Alan Banaszek i Łukasz Wiśniowski. Ta akcja zakończyła się niepowodzeniem i o podziale medali decydował finisz.

Startowało 121 kolarzy, wyścig ukończyło 67. W stawce zabrakło dwóch najlepszych w ostatnich latach: Michała Kwiatkowskiego, który ma być jedynym reprezentantem Polski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, oraz Rafała Majki.

Wyścig elity kobiet, Płock - Płock (143,6 km)