Walczyliśmy dzielnie

ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE

ME W KOWNIE

Reprezentant Polski Władimir Samojłow zajął ósme miejsce w rywalizacji solistów. Tytuł obronił reprezentant Francji Adam Siao Him Fa. Srebro wywalczył Estończyk Aleksander Selevko, a brązowy medal -Włoch Matteo Rizzo. Siao Him Fa był najlepszy w programie krótkim i dowolnym, zdobywając łącznie 276,17 Pkt. Selevko zgromadził 256,99 pkt, a Rizzo - 250,87.

Samojłow był 16. w programie krótkim, ale w dowolnym uplasował się na piątej pozycji. Łącznie otrzymał 230,17 pkt.

Julia Szczecinina i Michał Woźniak zajęli 10. miejsce w rywalizacji par sportowych. Rywalizacja 18 par sportowych rozpoczęła się w środę. W programie krótkim Polacy zdobyli 53,61 pkt i z 11. miejsca awansowali do programu dowolnego. W czwartkowym finale uzyskali notę 101,30 pkt i w klasyfikacji końcowej poprawili się o jedną pozycję. Ostatni raz w czołowej „dziesiątce” ME polska para sportowa była w 2008 roku, gdy Dominika Piątkowska i Dmitrij Chromin zajęli dziewiąte miejsce.

Wygrali Włosi Lucrezia Beccari i Matteo Guarise z łączną notą 199,19 pkt. Drugie miejsce zajęli startujący w barwach Gruzji, a pochodzący z Rosji, Anastazja Metielkina i Luka Berulawa, którzy po programie krótkim byli na pierwszym miejscu, jednak gorzej poradzili sobie w czwartek i w sumie zdobyli 196,14 pkt. Brąz wywalczyli Włosi Rebecca Ghilardi i Filippo Ambrosini - 195,68 pkt.

Wcześniej odbyła się rywalizacja solistek w programie krótkim. Niespodziewanie już na tym etapie odpadła reprezentantka Polski Jekaterina Kurakowa, która uzyskała 49,57 pkt i zajęła dopiero 25. miejsce, co poskutkowało brakiem awansu do finału - programu dowolnego. Jeszcze niżej, na 32. pozycji w gronie 33 startujących, uplasowała się Laura Szczęsna - 40,03 pkt. Najlepszy wynik osiągnęła Belgijka Loena Hendrickx - 74,66 pkt; potem została pierwszą w historii Belgijką, która wywalczyła złoty medal ME. Obok niej na podium stanęła Gruzinka Anastazja Gubanowa oraz ledwie 17-letnia rodaczka zwyciężczyni - Nina Pinzarrone. 24-letnia Hendricks, która prowadziła już po programie krótkim, w dowolnym potwierdziła swoją dominację i triumfowała z łączną notą 213,25 pkt. Gubanowa, pochodząca z rosyjskiego Togliati, ale od 2021 roku reprezentująca Gruzję, uzyskała 206,52 pkt, a trzecia Pinzarrone - 202,29.

Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza zajęli 26. miejsce w tańcu rytmicznym i nie awansowali do grona 20 par, które wystąpią w programie dowolnym mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym w Kownie. Obrońcy tytułu Włosi Charlene Guignard i Marco Fabbri wygrali również w Kownie. Srebrny medal wywalczyli Brytyjczycy Lilah Fear i Lewis Gibson, a brązowy reprezentanci gospodarzy Allison Reed i Saulius Ambrulevicius.