Lisa Vittozzi triumfująca. Fot. PAP/EPA

Vittozzi po raz... pierwszy

BIATHLON

MŚ W NOVYM MESCIE

Włoszka Lisa Vittozzi wygrała bieg na 15 km i zdobyła pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw świata w konkurencji indywidualnej. Vittozzi ani razu nie pomyliła się na strzelnicy i stanęła na podium po raz drugi w mundialu w Czechach. W sobotę zdobyła srebro w biegu na dochodzenie na 10 km.

Włoszka miała już jeden tytuł mistrzowski - w ubiegłym roku w Oberhofie triumfowała wraz z rodaczkami w sztafecie 4x6 km. Wtorkowy medal był jej 10. w karierze w mistrzostwach świata (siódmym, licząc tylko konkurencje indywidualne).

Na drugiej pozycji uplasowała się Janina Hettich-Walz, która również była na strzelnicy bezbłędna i straciła do Vittozzi 20,5 s. Niemka też ma powody do zadowolenia, bo to jej pierwszy indywidualny medal MŚ, w których nigdy wcześniej nie zajęła lokaty wyższej niż 20. W dorobku ma srebro w sztafecie 4x6 km sprzed trzech lat.

Brąz zdobyła Julia Simon - jeden niecelny strzał i strata 29,6 s do triumfatorki. Francuzka została pokonana w trwającej edycji MŚ po raz pierwszy, wcześniej zdobyła złote medale w sztafecie mieszanej, sprincie na 7,5 km i biegu na dochodzenie na 10 km.

Najlepsza z Polek, Anna Mąka, zajęła 36. miejsce - miała trzy „pudła" i do Vittozzi straciła ponad pięć minut. Joanna Jakieła była 40., Natalia Sidorowicz - 47., a Daria Gembicka - 83. Startowały 92 biathlonistki.

Na dziś zaplanowana jest rywalizacja mężczyzn na 20 km. Mistrzostwa w Czechach potrwają do niedzieli.

WYNIKI BIEGU NA 15 KM:

1. Lisa Vittozzi (Włochy) 40:02,9 (0 karnych minut), 2. Janina Hettich-Walz (Niemcy) strata 20,5 sek. (0), 3. Julia Simon (Francja) 29,6 (1), 4. Selina Grotian (Niemcy) 1:01,1 (0), 5. Vanessa Voigt (Niemcy) 1:06,2 (0), 6. Lou Jeanmonnot (Francja) 1:10,6 (1)... 36. Anna Mąka 5:04,6 (3), 40. Joanna Jakieła 5:24,7 (4), 47. Natalia Sidorowicz 5:51,7 (4), 83. Daria Gembicka 10:35,5 (6).