Łukaszczyk wyskakał brąz

MŁODZIEŻOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Skoczek narciarski Łukasz Łukaszczyk zdobył w koreańskim Gangwon brązowy medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich. To pierwszy medal biało-czerwonych w rozpoczętej w piątek imprezie w Korei Południowej.

Łukaszczyk zajął w Korei Płd. trzecie miejsce na obiekcie, na którym rywalizowano też podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Wówczas na najwyższym stopniu podium, tyle że na dużej skoczni, stanął Kamil Stoch.

W serii finałowej Łukaszczyk osiągnął odległość wystarczającą do zwycięstwa... gdyby nie to, że nie wyszło mu lądowanie. Polak przewrócił się, co wpłynęło znacząco na niższe oceny od sędziów za styl.

- Gdyby poleciał dwa metry dalej, miałby złoto. Dla nas jest zwycięzcą. Skakał dziś zdecydowanie najlepiej. Ogólnie od samego początku tutaj prezentował równy, wysoki poziom i gdyby nie upadek, to kolor medalu byłby inny. Ale trzeba się cieszyć z tego co jest – medal to medal - skomentował trener Grzegorz Miętus.

Zwyciężył Kazach Ilia Miziernych, a drugie miejsce zajął Austriak Niki Humml. Na siódmej pozycji uplasował się Kacper Tomasiak.

W historii startów w zimowych młodzieżowych igrzyskach olimpijskich biało-czerwoni mają dwa medale. Ten pierwszy wywalczył cztery lata temu w Lozannie biathlonista Marcin Zawół.

Zmagania w Korei Południowej potrwają do 1 lutego. Bierze w nich udział ok. 1900 sportowców w wieku 14-18 lat.