Sport

Turniej jakiego nie było

Choć do mistrzostw świata do lat 21 pozostał niespełna rok, przygotowania idą pełną parą.

Jednym z uczestników MŚ do lat 21 ma być Jakub Sladkowski, wychowanek SPR-u Górnika Zabrze. Fot. ZPRP


Turniej jakiego nie było

Choć do mistrzostw świata do lat 21 pozostał niespełna rok, przygotowania idą pełną parą.

Pierwszym regionem-gospodarzem turnieju, który w dniach 18-29 czerwca 2025 roku odbędzie się w Polsce, zostało województwo śląskie. Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Katowicach zaprezentowano logo turnieju wraz z logotypem kompozytowym.

Mają doświadczenie

To nie pierwszy raz, kiedy piłka ręczna na najwyższym poziomie zagości na Śląsku. W 2023 roku stolica województwa śląskiego była jednym z miast-gospodarzy mistrzostw świata mężczyzn, a w 2016 roku szczypiorniści - w ramach mistrzostw Europy - rywalizowali w katowickim Spodku.

Dla ZPRP przyznanie praw do organizacji MŚ do lat 21 doskonale wpisuje się ideę mającą na celu popularyzację dyscypliny poprzez organizację najważniejszych turniejów rangi mistrzowskiej. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat nasz kraj gościł mistrzostwa Europy juniorek (2013), mistrzostwa Europy juniorów (2014), wspomniane mistrzostwa Europy mężczyzn (2016), mistrzostwa świata juniorek do lat 18 (2018) oraz wspomniane mistrzostwa świat mężczyzn (2023). Ale to nie wszystko, bo już wiadomo, że w Polska będzie współgospodarzem kobiecych mistrzostw Europy (2026) i świata (2031).

Duże wyzwanie

- Mając tak solidnego partnera, warto kontynuować współpracę i to nie tylko w najbliższej perspektywie czasowej. Będzie to z korzyścią dla rozwoju piłki ręcznej w regionie śląskim oraz w całym kraju - chwalił władze wojewódzkie szef związku, Henryk Szczepański.

- Województwo śląskie wspiera sport nie tylko seniorski, ale i juniorski. Cieszę się, że kolejna impreza rangi mistrzostw świata odbędzie się w naszym regionie. Przed nami duże wyzwanie logistyczno-promocyjne, a dla zawodników duże wyzwanie sportowe - podkreślił Bartłomiej Sabat, wicemarszałek województwa.

Początkowo funkcję dyrektora mistrzostw pełnił Grzegorz Gutkowski, ale na przełomie roku stał się „bohaterem” skandalu obyczajowego i został zmuszony do odejścia z ZPRP. Jego obowiązki przejął Damian Drobik. - Będziemy gospodarzami turnieju, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było. Do Polski przyjadą 32 reprezentacje. Odbędzie się 116 meczów, z czego 60 w województwie śląskim, a konkretnie w dwóch halach w Katowicach i jednej w Sosnowcu. Z tym województwem mamy bardzo dobrą współpracę. Cieszy również bardzo dobra infrastruktura sportowa, hotelowa i transportowo-komunikacyjna, co przy tak dużej imprezie jest niezwykle istotne. Ważne jest także doświadczenie osób współorganizujących imprezę oraz ich pełna życzliwość - powiedział Drobik.

Czujne oko „Szeryfa”

Zadowolenia nie krył również Marcin Lijewski, który jako selekcjoner reprezentacji seniorów będzie zerkał na młodych kadrowiczów i wypatrywał swoich potencjalnych podopiecznych. - Roczniki 2004 i 2005 to nasze oczko w głowie. Idealnie się składa, że szkolenie zakończy imprezą najwyższej rangi, bo przecież za taką uchodzą mistrzostwa świata. Staną oni przed ogromną szansą na dobry wynik i jestem przekonany, że podkreślą miejsce Polski na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim wpłyną na rozwój oraz popularyzację piłki ręcznej - podkreślił „Szeryf”,

W fazie wstępnej 32 zespoły zostaną podzielone na 8 grup. Do dalszych gire awansują po dwa najlepsze z każdej grupy. Reprezentacje, które zajmą 3. i 4 miejsca, zagrają w turnieju o Puchar Prezydenta IHF o miejsca 17-32. Biało-czerwonych barw bronić będzie reprezentacja pod wodzą trenera Rafała Bernackiego.

Logo mistrzostw stworzone zostało na planie koła, dzięki czemu symbolizuje zarówno ziemski glob, jak i piłkę. Umieszczony w środku orzeł w biało-czerwonych barwach kolorystyką nawiązuje do narodowych barw organizatora turnieju.

(mha)


Polska chce więcej!

Na czerwcowym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EHF w Oslo zatwierdzono wstępne kandydatury gospodarzy mistrzostw Europy w 2030 roku. Wśród chętnych znalazła się m.in. Polska, wysuwając wspólną kandydaturę z Czechami i Danią, które będą rywalizować z Chorwacją. Polska zgłosiła także gotowość goszczenia najlepszych szczypiornistek Europy w 2032 roku, wespół z Niemcami i Danią. Do tej pory to jedyna propozycja. Wyłonienie gospodarzy wszystkich wspomnianych imprez będzie miało miejsce 14 grudnia w Wiedniu.

(m)