W tej sytuacji Merih Demiral (nr 3) zdobył swoją drugą bramkę w meczu z Austrią. Fot. Hannibal Hanschke PAP/EPA

Turecka rewelacja

Po znakomitym spotkaniu Turcja pokonała Austrię i jest w ćwierćfinale Euro!

1/8 FINAŁU

Pod koniec marca w towarzyskim spotkaniu Austriacy pokonali we Wiedniu Turków aż 6:1. We wtorek w Lipsku scenariusz spotkania był zupełnie inny. Grająca bez dwójki swoich zawieszonych za kartki liderów, kapitana Hakana Calhanoglu i obrońcy Semeta Akaydina, turecka reprezentacja, już w  57 sekundzie wyszła na prowadzenie! Z rożnego świetnie dośrodkował 19-letni Arda Guler, a w zamieszaniu podbramkowym piłkę do siatki wpakował Merih Demiral. Chwilę później wyrównać mógł grający na co dzień w RB Lipsk Christian Baumgartner, ale nie zdołał wpakować futbolówki z najbliższej odległości do siatki. Mecz toczony był w szaleńczym tempie, atakowali jedni, atakowali drudzy, ale do przerwy nic już się nie zmieniło.

1:1 powinno było być w 51 minucie. Jeden z najlepszych prawych obrońców na turnieju, Stefan Posch zagrał kapitalną piłkę w kierunku doświadczonego Marko Arnautovicia. Wysoki napastnik przegrał jednak pojedynek ze świetnie interweniującym Mertem Gunokiem. Zaraz potem kolejne okazje mieli Laimer i Posch, ale nie wykorzystali dobrych sytuacji. „Das Team” głęboko zepchnął rywala na swoje pole karne i wszystkimi siłami dążył do wyrównania. Mieli trafić Austriacy, a gola zdobyli… Turcy! Kolejne bardzo dobre dośrodkowanie z rożnego Gulera, niesamowite wyjście w powietrze rozgrywającego mecz życia Demirala i mocne uderzenie głową. Patrick Pentz nie miał nic do powiedzenia. W chwilę później kontaktowego gola zdobył rezerwowy Michael Gregoritsch i to niesamowite spotkanie ponownie nabrało tempa.

Końcówka byłanieprawdopodobna! W piątej minucie doliczonego czasu znakomitą szansę na wyrównanie miał Baumgartner. Uderzył głową dobrze i celnie z 5 metra, ale znakomitą interwencją popisał się Gunok.

(zich)

Najszybsze bramki na Euro

23 sekunda – Nedim Bajrami (Albania) w meczu z Włochami rozegranym w sobotę 15 czerwca 2024 roku

57 sekunda – Merih Demiral (Turcja) w starciu z Austrią we wtorek w Lipsku

1:07 – Dmitri Kirczenko (Rosja) w spotkaniu z Grecją podczas Euro 2004

1:13 – Youri Tielmans (Belgia) w meczu z Rumunią rozegranym 22 czerwca 2024

1:22 – Emil Forsberg (Szwecja) w rywalizacji z Polską podczas Euro 2020/21

1:34 – Chwicza Kwaracchelia (Gruzja) w grupowym meczu z Portugalią w Gelsenkirchen 26 czerwca 2024