To było długie czekanie

Polska reprezentacja zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw Europy.

HOKEJ HALOWY

W finale turnieju w belgijskim Leuven Polacy przegrali z Niemcami 2:5 (1:2). Brązowy medal wywalczyła Belgia po zwycięstwie nad broniącą tytułu Austrią 7:6. To pierwszy medal halowych ME polskiej reprezentacji od 18 lat. W 2006 roku w holenderskim Eindhoven biało-czerwoni zdobyli wicemistrzostwo kontynentu również przegrywając w finale z Niemcami (1:7). Ostatnim znaczącym sukcesem polskich hokeistów był srebrny medal mistrzostw świata wywalczony w Poznaniu w 2011 roku.

Turniej dla polskiej reprezentacji był prawdziwym rollercoasterem. Na inaugurację wygrali z Belgią 4:2 (3:2), ale po dwóch porażkach w piątek (z Ukrainą 4:5 (4:2) oraz Portugalią 5:6 (0:4) podopieczni Rachwalskiego mogli zająć nawet ostatnie miejsce w swojej grupie i wówczas zostaliby zdegradowani do drugiej dywizji. Na szczęście w ostatnim meczu grupowym pokonali Czechów 4:3 (2:1). Ostatecznie dotarli do finału, eliminując w półfinale broniących tytułu Austriaków po karnych zagrywkach 3:2; w regulaminowym czasie był remis 1:1.

W decydującym spotkaniu turnieju biało-czerwonym tylko momentami udawało się dotrzymywać kroku rywalom. W ostatniej minucie drugiej kwarty Gracjan Jarzyski po indywidualnej akcji i efektownym uderzeniu doprowadził do remisu (1:1), ale Niemcy jeszcze przed przerwą zdążyli znów objąć prowadzenie. Druga część spotkania rozpoczęłą się obiecująco dla Polaków, którzy po golu Patryka Pawlaka z krótkiego rogu ponownie wyrównali, ale z każdą kolejną minutą rosła przewaga Niemców, którzy grali też coraz skuteczniej. Przy stanie 2:5 selekcjoner Dariusz Rachwalski wycofał bramkarza, ale ten manewr taktyczny nie wpłynął znacząco na przebieg meczu.

- Niestety, nie udało się zdobyć tytułu, ale i tak jesteśmy bardzo dumni z tego, co osiągnęliśmy. Uważam, że w całym turnieju zagraliśmy bardzo dobrze. To jest jednak dopiero początek, my tworzymy na nowo historię halowego hokeja. Za rok mamy mistrzostwa świata, w których ponownie zagramy. Otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony kibiców, za co dziękujemy. Na pewno wrócimy jeszcze silniejsi - podsumował mistrzostwa Patryk Pawlak.

Cztery najlepsze zespoły z Leuven uzyskały kwalifikację do przyszłoroczych halowych mistrzostw świata. Z elitą pożegnały się reprezentacje Chorwacji i Ukrainy.

O 9. miejsce Chorwacja – Ukraina 6:4 (4:2)

O 7. miejsce Portugalia – Czechy 10:5 (6:0)

O 5. miejsce Hiszpania – Szwajcaria 3:1 (1:0)

O 3. miejsce Belgia – Austria 7:6 (2:2)

Finał, Niemcy – Polska 5:2 (2:1). Bramki - dla Polski: Gracjan Jarzyński (20), Patryk Pawlak (22-krótki róg); dla Niemiec: Paul Doesch - dwie (14-krótki róg, 27-karny), Elian Mazkour - dwie (20, 25), Henrik Mertgens (31).

Końcowa klasyfikacja: 1. Niemcy, 2. POLSKA, 3. Belgia, 4. Austria, 5. Hiszpania, 6. Szwajcaria, 7. Portugalia, 8. Czechy, 9. Chorwacja, 10. Ukraina.