Wczoraj Adam Yates wykorzystał słabość dotychczasowego lidera. Fot. PAP/EPA

Szybszy od faworyta

Etap wygrał Torstein Traeen, a liderem został Adam Yates.

Torstein Traeen (Bahrain Victorious) wygrał na Przełęczy Świętego Gotarda czwarty etap wyścigu Dookoła Szwajcarii. 28-letni Norweg odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w wyścigu rangi World Tour. Traeen jest znany z polskich wyścigów. W 2020 roku wygrał na Przehybie etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Koszulkę lidera zdobył drugi na mecie Brytyjczyk Adam Yates (UAE Team Emirates).

Traeen, jedyny z ośmiu uczestników ucieczki, który nie dał się doścignąć, wyprzedził atakującego z grupy faworytów Yatesa o 23 sekundy. Trzecie miejsce zajął triumfator ubiegłorocznej edycji Dookoła Szwajcarii, Duńczyk Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), tracąc 48 sekund. Razem z nim przyjechał zwycięzca Tour de Pologne 2021, Portugalczyk Joao Almeida (UAE Team Emirates).

Trudów długiej, 37-kilometrowej wspinaczki na wysokość 2092 metrów n.p.m. nie wytrzymał dotychczasowy lider, Włoch Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost), który stracił ponad trzy minuty. Blisko 20 minut po zwycięzcy ukończyli etap Kamil Małecki (Q36.5) i Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe).

Na półmetku wyścigu Yates wyprzedza o 26 sekund dwóch zawodników - Almeidę i Skjelmose. Ośmioetapowy Tour de Suisse zakończy się w niedzielę jazdą indywidualną na czas z Aigle do Villars-sur-Ollon.