Szwedka i Francuz najlepsi

NARCIARSTWO

Szwedka Jonna Sundling i Francuz Lucas Chanavat wygrali kwalifikacje sprintu techniką dowolną w szwajcarskim Davos, zaliczanego do Tour de Ski - cyklu rozgrywanego w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedyny z Polaków Maciej Staręga nie awansował do ćwierćfinału.

Trasę w eliminacjach najszybciej pokonały trzy Szwedki - pierwsza była Sundling czasem 2.33,43, druga Linn Svahn straciła do niej 1,50 s, a trzecia Maja Dahlqvist 3,41 s. Do zawodów przystąpiło 50 zawodniczek, nie było wśród nich Polek.

Czołowa „30" biegaczek będzie rywalizować w pięciu ćwierćfinałach.

Na tej samej trasie w środę startowali mężczyźni. Eliminacje, w których wystąpiło 75 narciarzy, wygrał Chanavat wynikiem 2.14,90. Drugi był Szwajcar Valerio Grond ze stratą 2,39 s do triumfatora, a trzeci Norweg Harald Oestberg Amundsen ze stratą 2,99 s.

Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, który tym razem jest rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie o punkty w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Val di Fiemme.

Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson.

Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażenia grypą i Covid-19 wielu czołowych zawodników, w tym m.in. Klaebo, trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski i dziewięciokrotny mistrz świata.