Szczęśliwi Polacy po dekoracji. Fot. PAP/EPA

Sztafeta na podium

Diane Sellier, Łukasz Kuczyński, Felix Pigeon i Michał Niewiński wywalczyli brązowy medal.

MŚ W ROTTERDAMIE

Złoto mistrzostw swiata w sztafecie zdobyli Chińczycy, którzy o 0,173 sek. wyprzedzili Koreańczyków. Wyścig Polaków rozpoczął się bardzo spokojnie, dopiero w połowie dystansu ruszyła walka o pozycje. Biało-czerwoni długo utrzymywali się na czwartym miejscu, jednak podczas ostatniego okrążenia upadek zaliczył jeden z Holendrów, co pozwoliło jadącemu na ostatniej zmianie Niewińskiemu wyprzedzić go i dojechać do mety jako trzeci.

To pierwszy medal biało-czerwonych w imprezie w Holandii i drugi w historii MŚ. Do tej pory jedyny krążek (srebrny) globalnego czempionatu wywalczyła na 500 m Natalia Maliszewska. Dokonała tego w 2018 roku w Montrealu.

W pozostałych niedzielnych finałach Polacy nie wystąpili. Rywalizację na 1000 m kobiet wygrała Amerykanka Kristen Santos-Griswold, która wyprzedziła Koreankę Gilli Kim i Włoszkę Ariannę Fontanę. Reprezentantka USA zakończyła mistrzostwa w Rotterdamie z dorobkiem pięciu medali. W sobotę zdobyła także brąz na 500 m i srebro na 1500 m, natomiast w niedzielę, poza wyścigiem na 1000 m, dołożyła srebro w sztafecie kobiet oraz brąz w sztafecie mieszanej. W damskiej sztafecie najlepsze były Holenderki. Brąz wywalczyły Kanadyjki.

Na 1000 m mężczyzn złoto zdobył Kanadyjczyk William Dandjinou, srebro Włoch Pietro Sighel, a na najniższym stopniu podium stanął jego rodak Luca Spechenhauser. W sztafecie mieszanej Chińczycy wyprzedzili Włochów i Amerykanów. Polacy uplasowali się na szóstym miejscu.

Niepowodzeniem zakończył się start kobiecej sztafety, która wystąpiła w składzie Anna Falkowska, Mazur, Stormowska i Gabriela Topolska. Polkom (4.12,905) do ostatniego miejsca gwarantującego start w półfinale zabrakło blisko dwóch sekund. Najlepiej spisały się Kanadyjki (4.06,534).

Z reprezentantów Polski w konkurencjach indywidualnych w półfinale wystąpiła jedynie Kamila Stormowska. W walce o finał 1500 m jechała uważnie, trzymając się czołówki, ale kiedy mocniej ruszyły Amerykanki - została na czwartej pozycji i tak dojechała do mety. Tym samym uzyskała prawo startu w finale B. Tam ponownie uplasowała się na czwartym miejscu.

FINAŁY I MIEJSCA POLAKÓW

Kobiety - 500 m: 1. Kim Boutin (Kanada) 42,626, 2. Xandra Velzeboer (Holandia) 42,833, 3. Kristen Santos (USA) 42,929... 11. Kamila Stormowska, 15. Gabriela Topolska, 17. Nikola Mazur; 1500 m: 1. Kim Gilli (Korea Płd.) 2.21,192, 2. Kristen Santos (USA) 2.21,413, 3. Corinne Stoddard (USA) 2.22,244... 11. Kamila Stormowska 2.27,260 (4. w finale B). 25. Gabriela Topolska; 1000 m: 1. Kristen Santos-Griswold (USA) 1.42,717, 2. Gilli Kim (Korea Płd.) 1.43,049, 3. Arianna Fontana (Włochy) 1.43,074... 16. Stormowska, 22. Topolska, 30. Mazur; sztafeta: 1. Holandia 4.07,788, 2. USA 4.08,061, 3. Kanada 4.12,675... 8. Polska (Anna Falkowska, Mazur, Stormowska, Topolska)

Mężczyźni - 500 m: 1. Xiaojun Lin (Chiny), 2. Denis Nikisza (Kazachstan), 3. Jordan Pierre-Gilles (Kanada)... 14. Diane Sellier, 56. Łukasz Kuczyński, 57. Michał Niewiński; 1500 m: 1. Sun Long (Chiny) 2.23,009, 2. Jens Van 'T Wout (Holandia) 2.23,260, 3. Brendan Corey (Australia)  2.23,428... 20. Felix Pigeon. 56. Sellier; 1000 m: 1. William Dandjinou (Kanada) 1.25,534, 2. Pietro Sighel (Włochy) 1.25,555, 3. Luca Spechenhauser (Włochy) 1.26,026... 8. Niewiński, 20. Pigeon; sztafeta: 1. Chiny 7.18,468, 2. Korea Płd. 7.18,641. 3. Polska (Sellier, Kuczyński, Pigeon, Niewiński) 7.19,103]

Sztafeta mieszana: 1. Chiny 2.37,697, 2. Włochy 2.37,747, 3. USA 2.39,369...6. Polska (Kuczyński, Mazur, Sellier, Stormowska)