Sukcesy Polek

PŚ W GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ

Reprezentacja Polski wygrała w Atenach rywalizację w zawodach Pucharu Świata gimnastyczek artystycznych w układzie z trzema wstążkami i dwiema piłkami. W ćwiczeniu z obręczą Liliana Lewińska była trzecia.

W zespole zaprezentowały się: Małgorzata Roszatycka (SGA MKS Pogoń Szczecin), Milena Górska, Magdalena Szewczuk, Marija Bałakina (wszystkie Akademia Leszka Blanika Warszawa), Madoka Przybylska (UKS Irina Warszawa) oraz Julia Wojciechowska (KSGA Legion Warszawa).

Polki trenowane przez Ingę Buczyńską wyprzedziły Włoszki, Chinki, Brazylijki, Japonki i Bułgarki.

Lewińska, która zadebiutowała w Pucharze Świata, w wieloboju uplasowała się na 11. miejscu. Niewiele zabrakło, a Polka wystartowałaby również w finale układu z piłką. W eliminacjach zajęła 10. miejsce, a do udziału w finale brakowało 0,300 pkt. W eliminacjach układu z maczugami była 13., a ze wstążką 24. W dotychczasowej historii PŚ żadna z Polek nie stanęła na podium. Następne zawody Pucharu Świata z udziałem Lewińskiej odbędą się w dniach 10-15 kwietnia w Bułgarii.

Tydzień wcześniej 15-letnia Liliana Lewińska startująca w barwach UKS Kopernik Wrocław wywalczyła w Warszawie cztery złote medale czempionatu Polski, triumfując w wieloboju, w ćwiczeniach z piłką, obręczą i wstążką. W pozostałym finale z maczugami była trzecia.