STEPUN NA PODIUM

KAJAKARSTWO

Kajakarz Jakub Stepun zajął drugie miejsce w jedynce na 200 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. Także na drugiej pozycji uplasowała się dwójka kanadyjkarzy Kacper Sieradzan, Adrian Kłos w konkurencji C2 1000 m.

Niedzielną sesją finałową znakomicie otworzył Stepun, który startował w jedynce na 200 m. Ta konkurencja po igrzyskach w Tokio została wykreślona z programu olimpijskiego, ale wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zawodników. Stepun wygrał swój bieg eliminacyjny i półfinał, a w decydującym wyścigu finiszował na drugiej pozycji. Przegrał tylko z Litwinem Ignasem Navakauskasem.

Kajakarz AZS AWF Poznań to specjalista od tego dystansu, w 2021 roku na Torze Regatowym Malta został młodzieżowym mistrzem świata U23.

- Kuba jest bardzo dynamicznym zawodnikiem i lubi jedynkę na 200 m. Wystawiłem go w tej konkurencji, bowiem eliminacje zaczęły się po zakończeniu finału dwójek, które dla nas były priorytetem. Mogę zdradzić, że Kuba przed tymi zawodami ani razu nie przepłynął na treningu dystansu 200 m tak od A do Z. Wystartował praktycznie +z marszu+ - powiedział PAP trener kadry kajakarzy Ryszard Hoppe.

W olimpijskiej konkurencji K1 1000 m wystąpił Sławomir Witczak, ale awansował tylko do finału C. Zajął trzecie miejsce, czyli 21. w klasyfikacji ogólnej. Witczak wcześniej także w Szegedzie walczył o kwalifikację olimpijską na tym dystansie, ale bez powodzenia. W finale triumfował mistrz olimpijski z Tokio Węgier Balint Kopasz.

Niezwykle silną obsadę miały kobiece jedynki na 500 m (konkurencja olimpijska). Trener kadry Tomasz Kryk do walki desygnował Katarzynę Kołodziejczyk i Sandrę Ostrowską, ale obu nie udało się awansować do finału A. Kołodziejczyk była dziewiąta w finale B (18. miejsce), a Ostrowska piąta w finale C (23. lokata). Triumfowała pięciokrotna złota medalistka olimpijska Nowozelandka Lisa Carrington.

W trakcie trzydniowych regat biało-czerwoni ośmiokrotnie stanęli na podium. W sobotę triumfował kanadyjkarz Oleksii Koliadych w jedynce 200 m, na drugim miejscu finiszowały kajakarki: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto w K4 500 m. Na drugim stopniu podium stanęli również: Putto (K1 200 m), Witczak (K1 500 m) oraz mikst kanadyjkowy Aleksander Kitewski, Sylwia Szczerbińska (C2 500 m). Z kolei Justyna Iskrzycka zajęła trzecią lokatę w K1 1000 m.

Drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za niespełna dwa tygodnie w Poznaniu.