Ksawery Masiuk prezentuje trofeum. Fot. PAP/EPA

Srebrny piątek w Belgradzie

Biało-czerwoni mają już dziewięć medali w ostatniej imprezie przed igrzyskami.

MISTRZOSTWA EUROPY

Ksawery Masiuk w stolicy Serbii został wicemistrzem Starego Kontynentu na 50 m stylem grzbietowym. Poprawił w finale swoje wyniki z eliminacji i półfinałów. Rekordzista Polski (24,63) do obrońcy tytułu i brązowego medalisty mistrzostw świata 2023, Apostolosa Christou stracił 0,24 s, ale wyprzedził drugiego z Greków Evangelosa Makrygiannisa o 0,11 s.

Niedługo po Masiuku Mateusz Chowaniec, Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok i Kornelia Fiedkiewicz zdobyli srebrny medal na 4x100 m stylem dowolnym. Tytuł mistrzowski zdobyli Węgrzy, miejsce na podium uzupełnili Niemcy. Biało-czerwoni przed ostatnią zmianą spadli nawet na piąte miejsce. Kornelia Fiedkiewicz po wspaniałym finiszu wyprowadziła polski kwartet na drugie miejsce (3.26,53). Szybciej o 0,84 sek. popłynęli Węgrzy a trzecie miejsce zajęli Niemcy.

W piątkowych finałach wystąpiło jeszcze dwoje Polaków, którzy zajęli 7. miejsca. Na 100 m st. mot. Paulina Peda finiszowała z czasem 59,01. Konkurencję wygrała Belgijka Roos Vanotterdijk (57,47). Z kolei na 200 m st. dowolnym Kamil Sieradzki zanotował wynik 1.47,00. Dystans najszybciej pokonał mistrz Europy i mistrz świata Rumun David Popovici (1.43,13).

Biało-czerwoni zdobyli wczoraj ósmy medal i dziewiąty medal tych ME. Złoto zdobył Andrzej Rzeszutek w skokach z trampoliny 1-metrowej, druga w tej konkurencji była Aleksandra Błażowska, a po brązowe krążki sięgnęli: Jakub Majerski na 100 m st. motylkowym, Adela Piskorska na 50 m st. grzbietowym, Jan Kałusowski na 200 m st. klasycznym, a także sztafety 4x100 m st. dowolnym, kobieca w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Zuzanna Famulok, Wiktoria Guść i Aleksandra Polańska i męska startująca w zestawieniu: Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Ksawery Masiuk i Kamil Sieradzki.

Do sobotnich finałów awansowali Adela Piskorska z trzecim czasem na 100 m st. grzbietowym, a bliźniacy Krzysztof i Michał Chmielewscy na 200 m st. motylkowym mieli nieznacznie gorsze wyniki od mistrza olimpijskiego z Tokio, Węgra Kristofa Milaka. Z kolei Jan Kłusowski jest pierwszym rezerwowym na 50 m st. klasycznym.

Również wczoraj Austriacy Anton Knoll i Dariush Lotfi zostali mistrzami Europy w skokach synchronicznych z wieży, a najlepsza w zawodach z trampoliny 3-metrowej okazała się Desharne Bent-Ashmeil. Aleksandra Błażowska odpadła w eliminacjach. Polka, srebrna medalistka w skokach z trampoliny 1-metrowej, w kwalifikacjach zajęła 16. miejsce.

Reprezentacja Polski dotąd wywalczyła w stolicy Serbii dziewięć medali. Jedyne złoto zdobył Andrzej Rzeszutek w skokach z trampoliny 1-metrowej, druga w tej konkurencji kobiet była Aleksandra Błażowska. Kolejne srebrne krążki zdobyli Masiuk na 50 m st. grzbietowym, mieszana sztafeta 4x100 m st. dowolnym i męska sztefeta 4x100 m st. dowolnym. Brązowe medale wywalczyli: Jakub Majerski na 100 m st. motylkowym, Adela Piskorska na 50 m st. grzbietowym, Jan Kałusowski na 200 m st. klasycznym, a także kobieca sztafeta 4x100 m st. dowolnym.

WYNIKI

Kobiety

100 m st. mot.: 1. Roos Vanotterdijk (Belgia) 57,47, 2. Georgia Damasioti (Grecja) 57,74, 3. Sara Junevik (Szwecja) 58,06... 7. Paulina Peda 58,82

200 m. st. klas.: 1. Kristyna Horska (Czechy) 2.23,60, 2. Clara Rybak-Andersen (Dania) 2.25,20, 3. Lisa Mamie (Szwajcaria) 2.26,10

1500 m st. dow.: 1. Vivien Jackl (Węgry) 16.06,37, 2. Celine Rieder (Niemcy) 16.15,98, 3. Fleur Lewis (W. Brytania) 16.17,53

Skoki z trampoliny 3-metrowej: 1. Desharne Bent-Ashmeil (W. Brytania) 305,15, 2. Helle Tuxen (Norwegia) 243,20, 3. Clare Cryan (Irlandia) 240,55

Mężczyźni

200 m st. dow.: 1. David Popovici (Rumunia) 1.43,13, 2. Danas Rapsys (Litwa) 1.45,65, 3. Antonio Djakovic (Szwajcaria) 1.46,32... 7. Kamil Sieradzki 1.47,00

50 m st. grzb.: 1. Apostolos Christou (Grecja) 24,39, 2. Ksawery Masiuk 24,63, 3. Evangelos Makrygiannis (Grecja) 24,74

Skoki synchroniczne z wieży: 1. Anton Knoll, Dariush Lotfi (Austria) 367,05 pkt, 2. Francesco Casalini, Julian Verzotto (Włochy) 356,88, 3. Ben Cutmore, Euan McCabe (W. Brytania) 350,70

Sztafeta mieszana

4x100 m st. dow.: 1. Węgry 3.25,69, 2. Polska (Mateusz Chowaniec, Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok, Kornelia Fiedkiewicz) 3.26,53, 3. Niemcy 3.27,01