Sport

Sprintem przez Paryż

STRZELECTWO Od wolontariuszki do... mistrzyni. W całej Gwatemali jest tylko jedna strzelnica! BOKS Bo nie wiedziała, z kim walczy...

Fot. PAP/EPA

STRZELECTWO

Od wolontariuszki do... mistrzyni

W całej Gwatemali jest tylko jedna strzelnica!

Podczas igrzysk w Rio Gwatemalka Adriana Ruano Oliva (na zdjęciu) była wolontariuszką. 8 lat później w Paryżu została mistrzynią w strzeleckiej konkurencji trap i zdobyła pierwsze w historii złoto dla swojego kraju.

29-letnia Ruano Oliva pobiła przy okazji rekord olimpijski - strąciła 45 z 50 celów, o dwa więcej od najlepszej dotychczas Słowaczki Zuzany Rehak Stefecekovej, która przed trzema laty w Tokio trafiła 43. Zawodniczka z Gwatemali zajęła wtedy... 26. miejsce.

Ruano Oliva mogłaby nigdy nie trafić na strzelnicę, gdyby w 2011 r. nie doznała urazu kręgosłupa, bo przygodę ze sportem zaczynała od gimnastyki i w 2010 r. wystąpiła nawet w mistrzostwach panamerykańskich. Kontuzja jednak zmusiła ją do rezygnacji z tej dyscypliny.

Dochodziła do siebie przez rok, a lekarz zasugerował jej, żeby zamiast gimnastyki spróbowała sił w strzelectwie. Pierwsze strzały do rzutków oddała w 2013 r. Trzy lata później wybrała się do Rio de Janeiro, by z bliska zobaczyć igrzyska jako wolontariuszka, bo nigdy nie przypuszczała, że kiedyś sama w nich wystąpi. Zadebiutowała w 2021 roku w Tokio, a w Paryżu przeszła do historii krajowego i światowego sportu.

- Kiedy byłam młodsza, marzyłam o występie olimpijskim w gimnastyce. Nigdy nie sądziłam, że zamiast tego osiągnę sukces w strzelectwie. Dopiero gdy zaczęłam oglądać zawody i spróbowałam swoich sił, pomyślałam, że może w tym sporcie uda mi się pojechać na igrzyska. A kiedy już się zakwalifikowałam, to zaczęłam myśleć o złocie - przyznała po zwycięstwie.

To były niesamowite dla Gwatemali 24 godziny na olimpijskiej strzelnicy w Chateauroux, gdyż we wtorek Jean Pierre Brol zdobył w trapie brąz. Wcześniej sportowcy tego kraju wywalczyli tylko... jeden medal w igrzyskach - Erick Barrondo w 2012 r. w Londynie zajął drugie miejsce w chodzie na 20 km.

- Ciągle nie dociera do mnie, że mam złoto. Nie mogę w to uwierzyć. Jestem taka szczęśliwa... - powiedziała fanka hiszpańskiego tenisisty Rafaela Nadala. Ruano Oliva wyraziła nadzieję, że po sukcesach jej i Brola więcej młodzieży zacznie uprawiać strzelectwo.

- Problemem może być jednak fakt, że mamy tylko... jedną strzelnicę - podsumowała pierwsza w historii mistrzyni olimpijska z Gwatemali.


BOKS

Bo nie wiedziała, z kim walczy

Włoska pięściarka Angela Carini w 46. sekundzie walki z Imane Khelif w 1/8 finału kat. 66 kg zeszła z ringu, odmawiając kontynuowania pojedynku. Powodem były kontrowersje wokół testów płci Algierki. MKOl zapewnia, że wszystkie procedury zostały zachowane.

Włoski rząd i Włoski Komitet Olimpijski (CONI) wyraziły jeszcze przez walką zaniepokojenie faktem, że Khelif, która została zdyskwalifikowana podczas zeszłorocznych mistrzostw świata za niezaliczenie testów kwalifikujących płeć, została dopuszczona do igrzysk w Paryżu.

Innymi kryteriami kieruje się jednak Międzynarodowa Federacja Bokserska (IBA). Uniemożliwiają one sportowcom z chromosomami XY rywalizację w zawodach kobiet. IBA jest skonfliktowana z MKOl i została odsunięta od turnieju olimpijskiego. MKOl do rywalizacji dopuścił także Lin Yu-ting (57 kg) z Tajwanu, którą także z tych samych powodów odsunięto od rywalizacji w MŚ 2023.