Spełnione marzenia
Amerykanie w pełni zasłużenie zdobyli złoto, bo byli niemal perfekcyjni!
Rodzinne zdjęcie hokeistów USA, chyba nieoczekiwanych mistrzów świata. Fot PAP/EPA
MISTRZOSTWA ŚWIATA ELITY
To było niecodzienne widowisko, z wieloma szybkim akcjami, soczystymi strzałami, paradami bramkarskimi, a zakończyło się zaledwie jednym golem w dodatkowym czasie – tak właśnie było podczas finału Szwajcaria – USA 88. mistrzostw świata elity w Sztokholmie oraz Herning. Spełniły się marzenia amerykańskich hokeistów, którzy wygrali 1:0 i po raz trzeci sięgnęli po mistrzostwo globu. A Helweci, grający w tym turniej równie świetnie, po raz piąty, a drugi z rzędu zdobyli wicemistrzostwo. Upragnione złoto było tuż, tuż na wyciągnięcie ręki i znów się wymknęło. W przyszłym roku turniej rozegrany zostanie w Zurychu i we Fryburgu, więc może Szwajcarzy zrealizują swoje marzenia i sięgną po upragnione złoto. Jednak jako gospodarze będą zdecydowanie pod większą presją.
Obaj finaliści w drodze do decydującej potyczki mieli już okazję spotkać się w meczu eliminacyjnym i wówczas Szwajcaria pokonała USA 3:0. To jednak... odległa historia, niemal z początku tego hokejowego maratonu. Obaj rywale z meczu na mecz rośli w siłę i dojrzewali do tego, by znaleźć się na szczycie. Imponowali świetnym przygotowaniem, zarówno fizycznym, jak i mentalnym. O taktycznych niuansach nie będziemy nawet wspominać, bo to najwyższy stopień wtajemniczenia.
Amerykanie w play offie mieli trudniejszą drogę do finału, ale w perfekcyjny sposób uporali się z Finlandią (5:2) i Szwecją (6:2). Szwajcarzy przejechali się po Austrii (6:0) i Danii (7:0). Trener USA, Ryan Warsofsky, wraz ze swoimi współpracownikami doszedł do wniosku, że trzeba ograniczyć ruchy najgroźniejszych napastników, takich jak Denis Malgin, Kevin Fiala czy Sven Andrighetto. I to się w pełni udało. Rośli amerykańscy defensorzy ograniczyli im ruchy i trudno było znaleźć wolne miejsce na oddanie strzału.
Obaj bramkarze, Leonardo Genoni oraz Jeremy Swayman, mieli sporo pracy i przez cały czas musieli utrzymywać koncentrację Ten pierwszy obronił 38 strzałów i przez 243:36 min był niepokonany. W 26 min po faulu Michaela Fory na Franku Nazarze sędziowie podyktowali karnego, ale Conor Garland nie zdołał oszukać Genoniego. Trudno mieć pretensje za straconego gola, bowiem w dogrywce podczas gry 3 na 3 Tage Thompson w 62:02 zdecydował się na uderzenie z dalszej odległości, a przed szwajcarskim bramkarzem akurat zrobiło się nieco tłoczniej. Miał prawo nie zareagować po uderzeniu napastnika Buffalo Sabres. Któż mógł przypuszczać, że o mistrzostwie zadecyduje jedno trafienie! Jednak wcześniej widowisko nie traciło na jakości, a okazji do zdobycia gola z jednej i drugiej strony było aż nadto, jednak między słupkami stali fachowcy najwyższej klasy.
Na lodowisku dominowała twarda, bezpardonowa walka i nie brakowało gorących spięć. Gdy Szwajcarzy otrzymali srebrne medale, pogratulowali rywalom i wymieniali uwagi o zakończonym meczu. Dla Amerykanów to niezły prognostyk przed lutowymi igrzyskami olimpijskimi w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo. Turniej zgromadzi najlepszych hokeistów NHL, bo liga na dwa tygodnie zawiesza rozgrywki. We Włoszech nie zobaczymy hokeistów Rosji, którzy decyzją kongresu IIHF nadal są wykluczeni z wszelkich rozgrywek do końca 2026 r.
◼ Szwajcaria - USA 0:1 po dogrywce
0:1 – Thompson - Cooley - Skjei (62:02).
Sędziowali: Michael Campbell (Kanada) i Mikael Holm (Szwecja) – Albert Ankerstjerne (Dania) i Onni Hautameki (Finlandia). Widzów 12530.
SZWAJCARIA: Genoni, Kukan – Siegenthaler, Glauser – Moser (2), Fora – Marti, Berni; Meier – Malgin – Andrighetto (2), Niederreiter – Ambhul – Fiala, Bertschy – Moy – Schmid, Baechler – Riat – Jager, Knak. Trener Patrick FISCHER.
USA: Swayman; Lacombe – Werenski (2), Peeke – Skjei, Kesselring – Vlasic, Buim; Garland – Cooley – Keller, Nazar – Beniers – Thompson (2), Smith – Pinto – Gauthier, O'Connor – McCarron – Eyssimont. Trener Ryan WARSOFSKY.
Kary: Szwajcaria – 4 min, USA – 4 min.
Nagrody Dyrektoriatu IIHF
◾ Bramkarz i MVP turnieju - Leonardo Genoni (Szwajcaria)◾ Obrońca - Zach Werenski (USA)
◾ Napastnik – David Pastrnak (Czechy)
◾ Zespół Gwiazd wedle mediów: Genoni; Dean Kukan (Szwajcaria) – Werenski; Pastrnak – Elias Lindholm (Szwecja) – Nick Olesen (Dania).
(sow)
3 TYTUŁ mistrzowski zdobyli hokeiści USA, wliczając mistrzostwo olimpijskie z 1960 r. w Squaw Valley, bo igrzyska były traktowane jako MŚ. Pierwszy zdobyli w 1933 r. w Pradze. To 21. medal Amerykanów, bo w swojej kolekcji mają jeszcze po 9 srebrnych i brązowych krążków.
5 SREBRNY medal zdobyli Helweci w MŚ, a w sumie 13. W dorobku mają jeszcze 8 brązowych krążków.
Końcowa kolejność
1. USA2. Szwajcaria
3. Szwecja
4. Dania
5. Kanada
6. Czechy
7. Finlandia
8. Austria
9. Niemcy
10. Łotwa
11. Słowacja
12. Norwegia
13. Słowenia
14. Węgry
15. Kazachstan
16. Francja