Speedway dla najmłodszych
Prężnie rozwijający się Cemex Speedway Rędziny działa już osiem lat.
Zawodnicy z Rędzin biorą udział w zawodach ogólnopolskich. Fot. Facebook/CEMEX Speedway Rędziny
MINIŻUŻEL
Nie tylko w dużych miastach podejmuje się inicjatywy żużlowe i miniżużlowe. Ns przykład w tej drugiej odmianie speedwaya w podgorzowskim Wawrowie od 1996 roku funkcjonuje klub GUKS Speedway, który wychował gwiazdy czarnego sportu, m.in. Bartosza Zmarzlika czy Krzysztofa Cegielskiego. Natomiast kilka lat temu w Rędzinach, w powiecie częstochowskim, powstał miniżużlowy UKS Speedway. Jego początki sięgają 2017 r., a pomysłodawcą był Sławomir Misiewicz – pierwszy prezes, a obecnie prezes honorowy.
Pierwsze kroki
Speedway Rędziny – mimo stosunkowo krótkiej historii – może poszczycić się sukcesami. Zdobył np. brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski (2019). Wychowankiem rędzińskiego klubu jest Wiktor Andryszczak – indywidualny wicemistrz kraju z 2021 roku. Ponadto pierwsze kroki w tym klubie stawiali zawodnicy mający już za sobą starty w klasie 500cc, czyli Szymon Wolski (w przeszłości Włókniarz Częstochowa) czy Oskar Kręglicki (Wilki Krosno). Klub dysponuje jedną z najliczniejszych akademii miniżużla w kraju, a jazdy w lewo uczą się w niej chłopcy głównie w wieku 8-13 lat. Jednak najstarszy adept, Maksym Zientara, jest 16-latkiem. Obecnie trenerem młodych rajderów jest Andrzej Puczyński, były zawodnik, toromistrz i trener młodzieży we Włókniarzu.
Mocny upór
Jak doszło do narodzin UKS-u Speedway Rędziny? – Zdawałem sobie sprawę, jakie są bolączki miniżużla w okręgu częstochowskim. Współpracowałem z ludźmi, którzy próbowali zorganizować klub Lwiątka Częstochowa. Napotkali jednak problemy, które dotyczyły zbudowania własnego toru. Ja to dostrzegłem i wraz z grupą osób postanowiliśmy – na nieco innym rynku, ale z miłości do tego sportu – zadziałać i zbudować w pobliżu minitor, aby obserwować rozwój tych dzieciaków. Gmina Rędziny potrzebowała promocji, a sama dyscyplina – rozwoju. Spotkaliśmy się wszyscy w jednym czasie i razem z panami Łęgowikami (Hubertem i Erykiem – przyp.red.) zaczęliśmy tworzyć nowy podmiot. Zaangażowaliśmy się bardzo mocno i nie byłoby tego tworu, gdyby nie nasz mocny upór – powiedział Sławomir Misiewicz.
Sponsor tytularny
Na sezon 2025 rędziński klub pozyskał sponsora tytularnego, firmę Cemex. To korporacja z branży budowlanej, a jeden z oddziałów przedsiębiorstwa mieści się w Rudnikach (gmina Rędziny). Cementownia wspiera UKS Speedway właściwie od pierwszych chwil jego istnienia. Teraz spółka postanowiła wykonać kolejny krok, wchodząc w nazwę podmiotu. – To najważniejszy moment od czasu powstania naszego klubu. Gdyby nie cementowania Cemex nie byłoby takiego postępu w rozwoju. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni za to, że dyrektor firmy przystał na dalszą współpracę, nie tylko w postaci przedmiotowej, ale teraz również od strony finansowej. Tym bardziej nasz klub będzie mógł jeszcze mocniej rozwijać się i więcej znaczyć na mapie Polski – przekazał aktualny prezes Cemex Speedway Rędziny, Mateusz Jędrak.
Pierwsze emocje
Na najbliższy weekend zaplanowane jest rozpoczęcie oficjalnych miniżużlowych zmagań w Polsce. W sobotę o 12.00 dojdzie do inauguracyjnych zawodów na minitorze przy ul. Dworcowej 15 w Rudnikach. Odbędzie się tam 1. runda drużynowego Pucharu Polski. W tegorocznych zmaganiach miniżużla Speedway Rędziny reprezentować będą przede wszystkim Marcel Pawłowski, Nikodem Martyniak oraz Piotr Romański – wypożyczony z Rybek Rybnik.
Z kolei w niedzielę młodzi zawodnicy mają wziąć udział w premierowej odsłonie indywidualnego Pucharu Polski. Początek tych zawodów zaplanowany został na 11.00. Przeprowadzenie obydwu turniejów zależne będzie jednak od warunków pogodowych, a prognozy synoptyków na najbliższe dni nie są optymistyczne.
Norbert Giżyński