Siódmy tytuł Marin

BADMINTON - ME W SAARBRUECKEN

Hiszpańska badmintonistka Carolina Marin po raz siódmy została mistrzynią Europy. W finale zawodów w niemieckim Saarbruecken pokonała Brytyjkę Kirsty Gilmour 2:0 (21:11, 21:18). Dwa - pierwsze w historii - z pięciu złotych medali pojechały do Francji.

30-latka z Huelvy to jedna z najlepszych zawodniczek w historii tej dyscypliny. W 2016 roku zdobyła mistrzostwo olimpijskie w Rio de Janeiro, a w Tokio nie mogła tego powtórzyć z powodu ciężkiej kontuzji kolana. Trzykrotnie była mistrzynią świata, a pierwszy kontynentalny triumf odnotowała 10 lat temu w Kazaniu.

Tytuł sprzed roku, kiedy o medale ME rywalizowano podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie, obronili też w deblu Duńczycy Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen. W decydującym spotkaniu pokonali swoich rodaków Andreasa Soendergaarda i Jespera Tofta 2:0 (21:16, 21:15).

Zmiana warty w singlu mężczyzn. Duńczyk Viktor Axelsen - dwukrotny medalista olimpijski, w tym mistrz z Tokio, dwukrotny mistrz globu i czterokrotny Starego Kontynentu - w półfinale, stanowiącym rewanż za finał sprzed roku, musiał uznać wyższość Tomy Juniora Popova.

Urodzony w Sofii 26-letni reprezentant Francji w pojedynku o złoto przegrał z wyżej notowanym Duńczykiem Andersem Antonsenem 0:2 (18:21, 13:21).

Antonsen, który pod koniec kwietnia skończy 27 lat, powtórzył sukces z Kijowa z 2021 roku. Zwyciężył też w Igrzyskach Europejskich w Mińsku dwa lata wcześniej, a do tej pory zdobywał głównie srebrne i brązowe medale.

W deblu kobiet i mikście niepokonane były duety francuskie. To pierwsze złote medale ME dla tego kraju. Margot Lambert i Anne Tran pokonały w finale broniące tytułu Bułgarki Gabrielę Stojewą i Stefani Stojewą 2:1 (16:21, 21:17, 21:11), a Delphine Delrue i Thom Gicquel zwyciężyli Alexandrę Boeje i Mathiasa Christiansena z Danii 2:0 (21:16, 21:15). Polacy odpadli na wczesnym etapie rywalizacji.