Siedem medali Polaków

KAJAKARSTWO

Reprezentanci Polski podczas mistrzostw świata w maratonie kajakowym w chorwackim Metkovicu zdobyli siedem medali, w tym dwa złote. W klasyfikacji ogólnej dało im to trzecie miejsce - poinformowała krajowa federacja.

Jako pierwsza szlaki przetarła Agata Kowalak, która walczyła w kategorii C-1 junior. Warto przypomnieć, że to aktualna mistrzyni Europy z Poznania. Co prawda przegrała z Czeszką Terezą Kodetovą, ale zaledwie o 0,4 sekundy. To oznaczało, że do Polski przywiezie srebrny medal. Kolejny krążek dorzucił Alex Wilga, czyli również aktualny mistrz Europy juniorów w C-1, który również był drugi, a uległ jedynie Węgrowi Marcellowi Meriemu. Pierwszego dnia zawodów odbyły się także zawody na krótkim dystansie. Wśród seniorów drugi na mecie w C-1 był Mateusz Borgieł, który również jest mistrzem Europy. Zaledwie o trzy sekundy przegrał z Hiszpanem Ignacio Calvo.

Do kolekcji medali biało-czerwonych drugiego dnia kolejne srebro dorzucił Eryk Wilga w rywalizacji w C-1 do lat 23. W C-2 juniorów brązowy krążek wywalczył brat Eryka, Alex, który popłynął w osadzie z Krystianem Kubicą. Najpierw w C-1 na pełnym dystansie mężczyzn na najwyższym stopniu stanął Borgieł, a w później wspólnie z Mateuszem Zuchorą okazał się bezkonkurencyjny w C-2.

- Wynik sam w sobie jest rewelacyjny, bo mamy siedem medali na 11-osobową grupę, chociaż w kilku miejscach umknęło nam parę rzeczy. Wszyscy nasi zawodnicy byli fenomenalnie przygotowani, ale niestety błędy czy kilka kolizji spowodowały, że uplasowali się na dalszych miejscach. Takie momenty są nie do przewidzenia - podsumował Mateusz Rynkiewicz, trener polskiej reprezentacji.

Biało-czerwoni są już pewni jednej kwalifikacji na World Games, a wszystko właśnie dzięki dobrym występom w Chorwacji. - Teraz czekamy na decyzję Międzynarodowej Federacji Kajakowej, czy będziemy mieli jeszcze kolejną - dodał Rynkiewicz.