POLACY ZAGRANICĄ

Wielka sensacja w Saint Quentin

Prawdziwa sensacja w lidze francuskiej. Lider tabeli z Monaco przegrał na parkiecie Saint Quentin 69:71! Monaco gra w Eurolidze, a we Francji w tym sezonie dominuje. W pierwszej piątce Saint Quentin wybiegł na boisko Dominik Olejniczak. Nasz zawodnik grał przez 26 minut, zdobył 6 punktów, miał 6 zbiórek, 1 asystę. Olejniczak trafił 3 z 7 rzutów za dwa punkty. Dzięki wygranej drużyna Polaka przesunęła się na ósme miejsce w tabeli (14-14). aktualni mistrzowie pozostają na czele, mają tylko 3 porażki na koncie.

W Bundeslidze Veolia Towers Hamburg przegrała w Berlinie z występującą w Eurolidze Albą aż dwudziestoma oczkami. Aleksander Dziewa był drugim strzelcem Wież - zdobył 12 punktów w 20 minut. Reprezentant Polski, który zaczął mecz na ławce rezerwowych, miał bardzo dobrą skuteczność: trafił 4 z 5 rzutów za dwa punkty, 1 z 2 wolnych oraz jedną próbę zza linii 6,75 m. Miał 7 zbiórek, 2 asysty oraz 2 straty, a wszystkie statystyki złożyły się na najwyższy wskaźnik efektywności w ekipie Towers - 17. Towers z bilansem 13-12 (i jednym meczem zaległym) zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli ekstraklasy. Prowadzi Bayern Monachium (21-4), a Alba jest trzecia (ale ma trzy zaległe mecze).

W lidze hiszpańskiej dobrze spisuje się Dreamland Gran Canaria. Drużyna z Wysp Kanaryjskich pokonała drużynę BC Valencia 79:71. 36-letni Slaughter rozpoczął niedzielne spotkanie w pierwszej piątce i spędził na parkiecie 27 minut. Trafił 2 z 4 rzutów za dwa punkty i 2 z 7 za trzy oraz trzy z czterech wolnych. Miał 3 asysty, 3 zbiórki, 2 przechwyty i 2 straty. Dreamland z bilansem 17 zwycięstw i 10 porażek zajmuje szóstą lokatę w lidze ACB, ekipa z Walencji jest siódma (16-11). Liderem pozostaje Real Madryt (23-4).

W lidze greckiej po sezonie zasadniczym ligę podzielono na dwie grypy: 1-6 i 7-12. Polska ma dwóch przedstawicieli: Michała Michalaka w barwach PAOK oraz Aleksandra Balcerowskiego w Panathinaikosie. Ekipa z Salonik gra w tym sezonie słabo, ale w ostatniej kolejce pokonała Apollon Patron Carna 87:63 w rywalizacji o miejsca 7-12 w greckiej ekstraklasie. Michalak rozegrał kolejny bardzo dobry mecz - zdobył 17 punktów i był najskuteczniejszym koszykarzem PAOK. Reprezentant Polski, były gracz Czarnych Słupsk, wyszedł w pierwszej piątce. Grał 21 minut i w tym czasie oprócz 17 pkt (trafił 4 z 6 rzutów za dwa punkty oraz 3 z 6 zza linii 6,75 m) miał 4 zbiórki, 3 asysty, 3 przechwyty i nie popełnił żadnej straty. Te statystyki przełożyły się na najwyższy wskaźnik efektywności w PAOK - 22. drużyna z Salonik z bilansem 9-14 zajmuje siódme miejsce w tabeli.

W „Top 6” ligi greckiej występuje Panathinaikos z Aleksandrem Balcerowskim w składzie. Zielone koniczynki tym razem nie grały. Najbliższe spotkanie Panathinaikosu odbędzie się 7 kwietnia z ekipą Kolossos. Drużyna z Aten z jedną porażką na koncie pozostaje liderem tabeli.

W lidze Śródziemnomorskiej AdmiralBet ABA Partizan pokonał w Podgoricy Buducnost 89:83. Mateusz Ponitka był na parkiecie 13 minut, zdobył 2 punkty. Miał 1 zbiórkę, 1 asystę, 3 przechwyty i aż 4 straty. W tabeli Partizan jest na drugim miejscu. Prowadzi Crvena Zvezda.

W lidze włoskiej zawiodła drużyna GeVi Napoli Basket. Zespól trenera Igora Milicicia przegrał u siebie z Umana Reyer Wenecja 90:97. Michał Sokołowski to jeden z liderów drużyny spod Wezuwiusza. Tym razem Polak w 34 minuty na parkiecie (najwięcej w zespole) zdobył 10 punktów. Miał też 3 zbiórki i 3 asysty. Sokołowski na bardzo dobrym procencie trafiał za dwa punkty (5/6, 83 procent), ale katastrofalnie mu szło z dystansu (0/7 za trzy punkty). Na usprawiedliwienie trzeba dodać, że Umana Reyer to wicelider Serie A1 (17-8), drużyna z polskimi akcentami natomiast zajmuje miejsce dziewiąte (12-13).