Ścigają się w Canmore

PŚ W BIEGACH

Amerykanka Jessica Diggins wygrała w piątek bieg na 10 km ze startu wspólnego narciarskiego Pucharu Świata w kanadyjskiej miejscowości Canmore. Diggins wyprzedziła o 2,6 s Francuzkę Delphine Claudel oraz o 3,3 Norweżkę Heidi Weng. Wśród mężczyzn na dystansie 15 km triumfował Norweg Simen Krueger. Uzyskał on 9,8 s przewagi nad swoim rodakiem Haraldem Amundsenem oraz 10,3 nad Austriakiem Miką Vermeulenem.

W biegach sobotnich - sprintach techniką dowolną - triumfowali Norwegowie: Kristine Stavaas Skistad i Johannes Klaebo.

Rywalizację kobiet zdominowały Skandynawki. W finale wystąpiło aż pięć zawodniczek z tego regionu Europy oraz Amerykanka Jessie Diggins. Skistad wyprzedziła trzy Szwedki, w tym drugą na mecie Maję Dahlqvist o 0,57 s oraz trzecią Linn Svahn o 1,40.

Wśród mężczyzn Klaebo był szybszy od swojego rodaka Erika Valnesa o 0,43 s. Trzeci finiszował Szwed Edvin Anger, który stracił 0,63 s. 27-letni Klaebo, pięciokrotny mistrz olimpijski i obrońca Kryształowej Kuli, odniósł 54. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (łącznie z etapami Tour de Ski).

W niedzielę Szwedka Frida Karlsson wygrała bieg na 20 km techniką klasyczną. Drugie miejsce zajęła Kerttu Niskanen z Finlandii, a trzecia była Norweżka Heidi Weng.

Liderka Pucharu Świata Jessie Diggins zajęła 10. miejsce. Amerykanka w klasyfikacji generalnej ma 2055 pkt. Za nią plasują się Szwedki: Linn Svahn (1731) i Karlsson (1630).