Rusza 35. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków

KOLARSTWO

Ponad 150 kolarzy z 26 ekip wystartuje w środę z Łodzi w 35. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Wśród faworytów czteroetapowej rywalizacji jest m.in. mistrz Polski, Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski). Oprócz Banaszka wystartuje m.in. brązowy medalista niedzielnej rywalizacji o mistrzostwo Polski ze startu wspólnego elity Patryk Stosz (Felt Felbermayr).

- Z pierwszej piątki mistrzostw kraju w naszym wyścigu nie pojedzie jedynie wicemistrz Bartosz Rudyk. Na 26 ekip mamy 10 polskich - powiedział rzecznik WSiO, Mariusz Goss.

Od środy do piątku kolarze pokonają trasę o łącznej długości ponad 550 km, podzieloną na 4 etapy. Wiedzie ona przez województwa łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie.

Peleton wystartuje o 10.00 spod hali sportowej przy ul. Skorupki. Po przejechaniu 87,6 km będzie finiszował w Zduńskiej Woli. Podobnie jak w poprzednich latach, inauguracyjny etap będzie krótki, bo pierwszego dnia po południu kolarze będą ścigać się jeszcze z Konstantynowa Łódzkiego do Skierniewic (119,6 km). W czwartek zaplanowano najdłuższy etap z Koluszek do Kielc (216,4 km), a ostatniego dnia kolarze wystartują z Jędrzejowa i zakończą rywalizację na mecie w Jaworznie (143,2 km). - W tym roku nie ma premii górskich, więc będzie to szybki wyścig. Spodziewam się ciekawego ścigania z wieloma akcjami zaczepnymi i walką o bonifikaty sekundowe na premiach - ocenił mistrz Polski z 2009 roku, Krzysztof Jeżowski.

Pula nagród wynosi blisko 90 tys. zł. Kolarze, oprócz walki o zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka), będą też rywalizować w trzech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), za aktywność (zielona) i młodzieżowej (niebieska).

Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1990 roku, a triumfatorami rywalizacji byli czołowi polscy kolarze, m.in. Dariusz Baranowski (1993), Tomasz Brożyna (1991, 1996, 1998 i 1999), Piotr Wadecki (1997 i 2005) czy Mariusz Witecki (2012).

(PAP)