Roglić drżał do końca

Primoz Roglić powtórzył swój wyczyn sprzed dwóch lat. Słoweniec znów okazał się bezkonkurencyjny w Criterium du Dauphine.

KOLARSTWO

Primoz Roglić (Bora-hansgrohe) został triumfatorem 76. edycji Criterium du Dauphine. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich kilometrów niedzielnego etapu kończącego się podjazdem na Plateau des Glieres.

Słoweniec był na mecie dopiero szósty, ale zdołał utrzymać ośmiosekundową przewagę nad Amerykaninem Matteo Jorgensonem (Visma Lease a Bike).

Kończący wyścig niedzielny odcinek obfitował w podjazdy, na trasie znalazły się aż cztery górskie premie, w tym trzy pierwszej kategorii.

Po licznych akcjach, z których pierwsze nastąpiły tuż po starcie, na podjeździe na pierwszą górską premię, utworzyła się ucieczka przez wiele kilometrów dyktująca tempo wyścigu. Decydujące ataki nastąpiły jednak w samej końcówce. Kilka kilometrów przed metą z topniejącej grupy, która doszła ucieczkę, zaatakował Hiszpan Carlos Rodriguez, wraz z którym odjechali Laurens De Plus i Matteo Jorgenson. Do czołówki doskoczyli też Derek Gee i Santiago Buitrago, a problemy miał lider wyścigu, Primoz Roglić, który został za czołówką.

Do akcji włączył się również rewelacyjny Kanadyjczyk Derek Gee – po jego przyspieszeniu od rywali odskoczyli też Matteo Jorgenson i Carlos Rodriguez. Trójka dojechała na prowadzeniu do wypłaszczenia przed metą. Roglić tracił w tym momencie do czołówki 45 sekund, co zagrażało jego pozycji lidera.

Etap wygrał Rodriguez, a drugi był Matteo Jorgenson. Podium uzupełnił Derek Gee, a na kolejnych pozycjach finiszowali Santiago Buitrago i Laurens De Plus.

W piątek Roglić wygrał w stacji narciarskiej Le Collet d'Allevard, po samotnym finiszu, szósty etap i zdobył żółtą koszulkę lidera. Słoweniec wyprzedził o trzy sekundy Włocha Giulio Ciccone (Lidl-Trek) oraz o 11 sekund swojego kolegę klubowego Rosjanina Aleksandra Własowa. Dotychczasowy lider, Belg Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) opadł sił w końcówce 11-kilometrowego stromego podjazdu do mety, tracąc do zwycięzcy 42 sekundy.

W sobotę natomiast na kolarzy rywalizujących w Criterium du Dauphine czekało kolejne górskie wyzwanie. Etap z Albertville do Samoens prowadził po 155-kilometrowej trasie, na której wyznaczono kilka stromych wspinaczek oraz 10-kilometrowy, finałowy podjazd, którego średnie nachylenie przekraczało dziewięć procent. Napędzany przez kolegów z zespołu Borahansgrohe Roglić, którego mocno wspierali m.in. Rosjanin Aleksandr Własow i Australijczyk Jai Hindley, na finiszu bez większych problemów wyprzedził Matteo Jorgensona.

Ośmioetapowy wyścig we Francji, mający najwyższą kategorię World Tour, jest dla wielu kolarzy ważnym sprawdzianem przed rozpoczynającym się 29 czerwca Tour de France.