Przełamanie razem z rewanżem?

Kamil Biliński i jego koledzy z zespołu nie mogą doczekać się zwycięstwa. Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Po dziesięciu latach piłkarze z Sosnowca ponownie zainaugurują rozgrywki jako II-ligowiec.

Ostatni raz na trzecim poziomie rozgrywkowym Zagłębie zaczynało sezon latem 2014 roku. Wówczas 1 sierpnia na Stadionie Ludowym zjawiła się Stal Mielec, która dostała srogie lanie. Po 22 minutach miejscowi prowadzili aż 4:0! Ostatecznie spotkanie zakończyło się ich wygraną 4:1. Bohaterem tamtej potyczki był Jakub Arak, strzelec dwóch bramek. Dla aktualnego piłkarza GKS-u Katowice był to debiut w barwach klubu z Sosnowca. W składzie tamtego Zagłębia grali m.in.: Sebastian Dudek, Krzysztof Markowski czy Miłosz Kozak.

Dla sosnowiczan sezon 2014/15 tak jak się dobrze zaczął, tak się dobrze skończył, bo wiosną 2015 świętowali awans do I ligi, w której występowali aż do wiosny 2024 roku (z przerwą na występ w ekstraklasie w sezonie 2018/19).

Po ostatnim, fatalnym, jednym z najgorszych sezonów w historii klubu, Zagłębie spadło z I ligi. W Sosnowcu z ogromnym niepokojem, ale zarazem i nadzieją, wyczekują kolejnego sezonu. Pesymiści obawiają się dalszej degrengolady sportowej, ci bardziej wierzący mają nadzieje, że to, co najgorsze już za ich ukochaną drużyną.

Marek Saganowski i jego podopieczni bardzo chcą wejść w sezon z przytupem. Cel na pierwszy mecz z Olimpią Grudziądz to oczywiście trzy punkty i przerwanie niechlubnej serii ligowych spotkań bez wygranej. Łatwo nie będzie, choć letnie sparingi dają powody do optymizmu.

Przed pierwszym meczem za Zagłębiem nie przemawia historia. W dziesięciu ostatnich meczach otwierających  sezon udało mu się odnieść tylko dwa zwycięstwa, choć aż sześciokrotnie zaczynało sezon w roli gospodarza.

Oprócz wspomnianego wyżej meczu ze Stalą Mielec sprzed dekady, sosnowiczanie wygrali premierę sezonu 2022/23. W pierwszej kolejce pokonali Resovię 2:1. Rywale prowadzili już od drugiej minuty, ale dzięki trafieniom Szymona Pawłowskiego i Marka Fabrego ekipa z Sosnowca zgarnęła komplet punktów. W ośmiu pozostałych meczach pięć przegrała i trzy razy padł remis. Trzy porażki Zagłębie poniosło u siebie. Co ciekawe, jednym z pogromców okazała się Olimpia Grudziądz, która w Sosnowcu wygrała na inaugurację zmagań w sezonie 2017/18 1:0.

Przed Zagłębiem doskonała okazja do rewanżu za porażkę sprzed siedmiu lat, a zarazem okazja do pierwszej wygranej w lidze od niemal roku. Można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu…