Sport

Potrzebna nowa ustawa

Zaapelowano do prezydenta i premiera o podjęcie ponadresortowych, systemowych działań, by wyjść z narastającego od lat kryzysu w polskim sporcie.

List komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk ds. kultury fizycznej i ds. zdrowia, skierowany - jak poinformowano - w sobotę do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska, przekazano PAP w poniedziałek. Według autorów potrzebne jest przygotowanie nowej ustawy o kulturze fizycznej.

„Wszystkie, chociaż bardzo różne statystyki wskazują na największą porażkę olimpijską polskich sportowców od co najmniej kilku dekad. Jeszcze nigdy, od olimpiady w 1924 roku w Paryżu, polska reprezentacja nie zajęła w klasyfikacji medalowej tak odległego 42. miejsca” - czytamy w liście, pod którym podpisani są m.in. prof. Wojciech Hanke, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN i Jolanta Kujawa, przewodnicząca komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN oraz prof. Marek Krawczyk, dziekan Wydziału V Nauk Medycznych PAN.

W opinii autorów listu debata o medalowej porażce nie dotyka jednak istoty sprawy, gdyż „kluczem do zdrowia społeczeństwa i dobrej rekrutacji do sportu jest nowoczesna kultura fizyczna państwa”. Jak przypomniano, zapis na ten temat zawiera Konstytucja RP, a mimo to problem jest pomijany.

„Usunięcie z Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie problemów dot. powszechnej kultury fizycznej oraz brak reakcji na kryzys, którego doświadczamy od 2015 roku (zahamowanie wzrostu długości życia Polaków), to tylko najbardziej dramatyczne przykłady” - napisano. W opinii autorów listu wierzchołkiem góry lodowej jest brak profesjonalnych zajęć wychowania fizycznego polskich dzieci w klasach I-III szkół podstawowych. „Z przykrością stwierdzamy, że odległe miejsca polskich olimpijczyków korespondują z pozycją Polski jako lidera w Europie pod względem otyłości młodzieży - uważają.

Jak zauważono, w prowadzonych w ostatnich latach obiektywnych badaniach naukowych notuje się również drastyczny spadek sprawności fizycznej oraz umiejętności ruchowych polskich dzieci.

„Dlatego apelujemy do Panów o przełamanie impasu polskiej polityki w zakresie zdrowia, kultury fizycznej i sportu przez podjęcie wspólnych ponadresortowych, systemowych działań, by wyjść z narastającego od lat kryzysu - podkreślili autorzy listu. - Wiemy, że Pan Prezydent i Pan Premier stanowią znakomity, osobisty przykład dbania o własną kondycję i dobrze rozumieją przedstawione wyżej argumenty” - napisano też w liście.

Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk - przypomniano - przedstawił we wrześniu ub. roku konkretne rekomendacje w projekcie Polskie Zdrowie 2.0, które poparło Zgromadzenie Ogólne i Prezydium PAN w grudniu 2023 roku. „Niestety, jak dotąd żaden z polskich polityków nie zainteresował się policy brief dot. kultury fizycznej. Dlatego ponownie apelujemy o podjęcie inicjatywy przygotowania nowej Ustawy o kulturze fizycznej oraz oferujemy pomoc w opracowaniu strategii na rzecz poprawy sytuacji – napisano.

(PAP)