Manchester City to pierwszy klub w erze Premier League, który 4 razy z rzędu zwyciężył w rozgrywkach. Fot. PAP/EPA

Postawili stempel!

Manchester City nie dał wejść sobie na głowę i ponownie zatriumfował w Anglii!

ANGLIA

Właściwie już po 2 minutach spotkania z West Hamem można było wyczuć, co się święci. Wybrany najlepszym piłkarzem sezonu wychowanek City, Phil Foden, popisał się cudownym uderzeniem w samo okienko, dając „Obywatelom” prowadzenie. Kilkanaście minut później podwyższył, a „Młoty” dopiero pod koniec połowy oddały pierwsze uderzenie. Ich drugie – w 42 minucie – zakończyło się równie pięknym trafieniem Mohammeda Kudusa, który popisał się efektowną przewrotką. Po przerwie wynik przypieczętował jednak Rodri, a ekipa z Manchesteru już tego nie wypuściła. Wygrana oznaczała 4. mistrzostwo Anglii z rzędu, a 6. na przestrzeni ostatnich 7 sezonów. Dominacja City trwa w najlepsze!

W Londynie Arsenal zrobił, co do niego należało. Przegrywał co prawda po rykoszecie wskutek uderzenia z wolnego Idrissy Gueye, ale szybko wyrównał, a w 89 minucie za sprawą Kaia Havertza zdobył zwycięską bramkę. Jednakże przy wygranej City i tak tracił do niego 2 „oczka”. Trener Mikel Arteta rozgrał czwarty pełny sezon na ławce „Kanonierów”, zgodnie ze stabilnym progresem zdobył najwięcej punktów (89), ale i tak to nie wystarczyło. Na Anfield zaś udało się pożegnanie Juergena Kloppa, bo Liverpool pokonał Wolverhampton 2:0. Bohaterem ostatniej kolejki był jednak na pewno Jean-Philippe Mateta z Crystal Palace, zdobywca hat tricka oraz asysty w nieistotnym meczu z Aston Villą (5:0).

Warto również dodać, że mistrzem Szkocji z Celtikiem został Maik Nawrocki. Polak w ostatnim spotkaniu z St. Mirren (3:2) zaliczył w obronie pełne 90 minut.

Piotr Tubacki

Manchester City – West Ham United 3:1 (2:1)

1:0 – Foden (2), 2:0 – Foden (18), 2:1 – Kudus (42), 3:1 – Rodri (59)

CITY: Ortega – Walker, Dias, Akanji (71. Ake), Gvardiol – Rodri – Silva, De Bruyne, Foden (90+1. Kovacić), Doku – Haaland.

WEST HAM: Areola – Mavropanos, Zouma, Cresswell – Coufal, Soucek, Ward-Prowse, Palmieri (71. E. Alvarez) – Kudus, Antonio (81. Earthy), Paqueta (86. Ings).

Arsenal – Everton 2:1 (1:1)

0:1 – Gueye (40), 1:1 – Tomiyasu (43), 2:1 – Havertz (89)

Burnley – Nottingham Forest 1:2 (0:2)

0:1 – Wood (2), 0:2 – Wood (14), 1:2 – Cullen (72)

Luton – Fulham 2:4 (1:2)

0:1 – Traore (43), 1:1 – Morris (45+1), 1:2 – Jimenez (45+3), 1:3 – Jimenez (49), 2:3 – Doughty (55), 2:4 – Wilson (68)

Crystal Palace – Aston Villa 5:0 (2:0)

1:0 – Mateta (9), 2:0 – Mateta (39), 3:0 – Eze (54), 4:0 – Mateta (63), 5:0 – Eze (69)

Brentford – Newcastle United 2:4 (0:3)

0:1 – Barnes (21), 0:2 – Murphy (36), 0:3 – Isak (38), 1:3 – Janelt (48), 2:3 – Wissa (70), 2:4 – Guimaraes (77)

Sheffield United – Tottenham 0:3 (0:1)

0:1 – Kulusevski (14), 0:2 – Porro (59), 0:3 – Kulusevski (65)

Chelsea – Bournemouth 2:1 (1:0)

1:0 – Caicedo (17), 2:0 – Sterling (48), 2:1 – Badiashile (49, sam.)

Liverpool – Wolverhampton Wanderers 2:0 (2:0)

1:0 – Mac Allister (34), 2:0 – Quansah (40)

Brighton and Hove Albion – Manchester United 0:2 (0:0)

0:1 – Dalot (73), 0:2 – Hojlund (88)

1-4 – LM, 5 – LE, 6 – LK, 18-20 – spadek

Strzelcy

27 – Haaland (Man. City),

22 – Palmer (Chelsea),

21 – Isak (Newcastle),

19 – Foden (Man. City), Watkins (Aston Villa), Solanke (Bournemouth)

CHAMPIONSHIP

Rewanże baraży

Leeds – Norwich City 4:0 (3:0), Southampton – West Bromwich Albion 3:1 (0:0)

Finał
26.05:
Leeds – Southampton (16.00)

SZKOCJA

Dundee – Kilmarnock 1:1 (1:1), Hearts – Rangers 3:3 (1:0), Celtic – St Mirren 3:2 (2:2), Motherwell – St. Johnstone 1:2 (0:2), Livingston – Hibernian 1:1 (0:0), Ross County – Aberdeen 2:2 (1:1)