Po serii bezbarwnych spotkań Mateusz Ponitka rozegrał naprawdę dobry mecz w barwach Partizana. Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Popis Mateusza Ponitki

Kapitan polskiej kadry błyszczał w drugim meczu play offu Partizana z Podgoricą.

POLACY ZA GRANICĄ

W lidze greckiej walczący o miejsce w play offie PAOK Saloniki przegrał w Atenach z tamtejszym AEK 91:99. Michał Michalak zdobył 16 pkt dla PAOK-u. Reprezentant Polski wyszedł na parkiet w pierwszej piątce i grał 30 minut. Michalak trafił 4 z 5 rzutów zza linii 6,75 m, 2 z 4 wolnych i jedną z trzech prób za 2 pkt. Miał 4 zbiórki i 2 asysty, a wszystkie statystyki złożyły się na drugi w zespole wskaźnik efektywności - 18. PAOK z bilansem 10-16 zajmuje 8. miejsce, ostatnie premiowane udziałem w play offie.

Tymczasem w grupie mistrzowskiej Panathinaikos pokonał u siebie Peristeri 93:88. Aleksander Balcerowski grał co prawda w wyjściowym składzie, ale na parkiecie był tylko przez niespełna 7 minut. Polski środkowy zdobył 2 pkt, zaliczył zbiórkę, trafił 1 na 1 z gry. Polak w tym roku gra krótko, a w niektórych meczach w ogóle nie wychodzi na boisko. To może być jego ostatni sezon w Panathinaikosie, który walczy o najwyższe cele zarówno w lidze, jak i w Eurolidze. „Zielone koniczynki” mają 49 pkt i są na czele tabeli.

W lidze ABA AdmiralBet (Liga Śródziemnomorska) Partizan w pierwszej rundzie play offu prowadzi już 2-0 z bośniackim KK Igokea. Pierwszy mecz zespół z Belgradu wygrał 94:85, a w rewanżu na boisku rywali było jeszcze lepiej (101:80). Mateusz Ponitka w obu spotkaniach grał w wyjściowej piątce. W pierwszym kapitan naszej reprezentacji był na boisku przez 18 minut: zdobył 5 pkt, miał 2 zbiórki i 3 asysty. W rewanżu w Aleksandrovacu było dużo lepiej - Ponitka w 25 minut zdobył 16 pkt, dodał do tego aż 12 zbiórek, 3 asysty i przechwyt! Naprawdę dobry występ! Polak był najlepszym zawodnikiem zespołu trenera Zeljko Obradovicia. Partizan zapewnił sobie awans do półfinału, w którym zagra z Buducnostią Podgorica.

W 28. kolejce ligi włoskiej Generazione Vincente Napoli Basket przegrało u siebie z Dolomiti Energia Trentino 93:103. Zespół prowadzony przez Igora Milicicia przechodzi poważny kryzys; ma obecnie ujemny bilans zwycięstw do porażek (13-15) i coraz mniejsze szanse na grę w play offie. Obecnie GeVi Napoli zajmuje 9. miejsce i do 8. Bertramu Derthona Tortona (14-14) traci 2 pkt. Michał Sokołowski był na parkiecie przez 35 minut (najwięcej w zespole) i zdobył 7 pkt. Nasz kadrowicz trafił z gry 3 z 8 rzutów (2/4 za dwa, 1/4 za trzy), miał też 4 zbiórki i 4 asysty.

W lidze hiszpańskiej po 30 kolejkach Dreamland Gran Canaria zajmuje 6. miejsce (bilans: 19-11), liderem jest Unicaja Malaga przed Realem Madryt (obie ekipy z bilansem 25-5). W ostatniej kolejce zespół z Wysp Kanaryjskich wygrał na wyjeździe z Rio Breogan 77:70. Aj Slaughter w tym spotkaniu nie zagrał. Klub w swoich mediach społecznościowych powiadomił, że rozgrywający w trybie pilnym z powodów osobistych wyjechał do USA. Stało się to za zgodą klubowych władz.

W lidze francuskiej Saint Quentin pokonało we własnej hali Dijon 77:73. Dominik Olejniczak grał przez 18 minut, jako rezerwowy rzucił 10 pkt. Nasz zawodnik miał niezłą skuteczność (4/6 z gry, 2/2 z linii osobistych). Polski środkowy dołożył 7 zbiórek, 3 asysty i przechwyt. Po 30 kolejkach Saint Quentin zajmuje 7.miejsce w Betclic Elite (z bilansem 15-15). Liderem jest Monaco (28-4).