POPIS LILLARDA

NBA

All Stars Weekend niewątpliwie należał do Damiana Lillarda. 33-letni rozgrywający najpierw wygrał prestiżowy turniej rzutów za trzy punkty, a dzień później poprowadził Wschód do efektownej wygranej nad Zachodem. Zdobył 39 punktów, trafił 11 trójek i zainkasował statuetkę dla MVP Meczu Gwiazd. Jedynym zawodnikiem, któremu wcześniej udało się wygrać sobotni konkurs, a dzień później odebrać tytuł MVP był Michael Jordan w 1988 roku.

- To dla mnie zaszczyt. W Meczu Gwiazd występowałem już parę razy, więc zdobycie w końcu tego wyróżnienia jest czymś wyjątkowym - powiedział koszykarz Milwaukee Bucks.

Takiego Meczu Gwiazd jeszcze nie było. Pobito mnóstwo rekordów. Po raz pierwszy w historii zespół w Meczu Gwiazd przekroczył barierę 200 punktów. Do tej pory najwięcej, 196, zdobył Zachód w 2016 roku. Również nigdy wcześniej łącznie nie zdobyto ich tak wielu. Do tej pory najwyższym łącznym rezultatem był ten z 2017 roku, gdy Zachód pokonał Wschód 192:182.

Wschód trafił rekordowe 42 trójki (dotychczasowy najlepszy wynik wynosił 35 z 2019 roku). 193 punkty zdobyte wspólnie przez obie ekipy do przerwy to z kolei rekord punktowy jednej połowy.

Warto też wspomnieć o dokonaniach indywidualnych - Lillard miał 11 trójek na wykonane 23 próby. Karl-Anthony Towns z drużyny Zachodu zdobył 50 punktów w 28 minut. Shai Gilgeous-Alexander dorzucił jeszcze 31 oczek.

Na Wschodzie ostrego rywala do tytułu MVP Lillard miał w Tyrese Haliburtonie, zawodniku gospodarzy wydarzenia czyli Indiana Pacers. 23-latek zdobył 32 punkty, trafił aż 10 trójek na ledwie 14 prób). W pierwszej kwarcie w ciągu tylko półtorej minuty rzucił pięć razy zza łuku!

Gospodarzem przyszłorocznego Meczu Gwiazd będzie San Francisco

Wschód – Zachód 211:186 (53:47, 51:42, 56:47, 51:50)

WSCHÓD: Tatum 20 (4x3), Antetokounmpo 23, Adebayo 3 (1x3), Lillard 39 (11x3), Haliburton 32 (10x3) - Brown36 (6x3), Mitchell 9 (3x3), Banchero 6, Maxey 10 (2x3), Brunson 12 (2x3), Barnes 16 (2x3), Young 5 (1x3).

ZACHÓD: James 8, Durant 18 (4x3), Jokić 13 (1x3), Doncić 7 (1x3), Gilgeous-Alexander 31 (7x3) - Davis 6, Curry 16 (4x3), Booker 15 (1x3), Edwards 4, Leonard 5 (1x3), George 13 92x3), Towns 50 (4x3).