Polskie szable nie za ostre

SZERMIERKA

Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice) zajął 28. miejsce w zawodach Pucharu Świata szablistów w Padwie. Jedyny Polak turnieju głównym z udziałem 64 zawodników, w 1/32 finału pokonał Amerykanina Khalila Thompsona 15:10, jednak w kolejnej rundzie uległ piątemu w światowym rankingu Irańczykowi Alemu Pakdamanowi 13:15. Zwyciężył Amerykanin Colin Heathcock, który w finale wygrał z Włochem Luigim Samele 15:12.

W turnieju drużynowym Polacy w składzie: Krzysztof Kaczkowski (Zagłębiowski KS Sosnowiec), Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice), Olaf Stasiak (KKSz Konin) oraz Piotr Szczepanik (MUKS Victor Warszawa), w 1/16 finału pokonali Turków 45:41, a w kolejnej rundzie ulegli drugim w rankingu światowym Węgrom 24:45. W pojedynkach o miejsca 9-16 Polacy kolejno przegrali z Egipcjanami 39:45, wygrali z Kazachami 45:26, a w spotkaniu o 13. lokatę nie sprostali Japończykom 36:45 i zajęli 14. miejsce. Triumfowali Koreańczycy, którzy w finale pokonali Amerykanów 45:44.

W drużynowych zawodach Pucharu Świata w Atenach polskie szablistki zajęły 10. miejsce. Biało-czerwone, w składzie: Cieślar (Zagłębiowski KS Sosnowiec), Sylwia Matuszak (KKSz Konin), Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) i Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki), w 1/16 finału pokonały Rumunki 45:33, ale w 1/8 finału uległy wyżej notowanym Włoszkom 42:45. W pojedynkach o miejsca 9-16 wygrały kolejno z Brytyjkami 45:22, Turczynkami 45:25, by w spotkaniu o dziewiątą lokatę przegrać z Azerkami 44:45. Zwyciężyły Francuzki, które w finale pokonały Ukrainki 45:30.

Indywidualnie jedyną Polką w turnieju głównym, z udziałem 64 zawodniczek, była Zuzanna Cieślar. W 1/32 finału przegrała z Bułgarką Joaną Iliewą 14:15 i sklasyfikowana została na 55. miejscu. Triumfowała Francuzka Sara Balzer po finałowej wygranej z Hiszpanką Lucią Martin-Portugues 15:8. Liderka światowego rankingu i ubiegłoroczna wicemistrzyni Starego Kontynentu odniosła czwarte pucharowe zwycięstwo w karierze.