Polonia znów się buduje
W Bytomiu z początkiem roku ruszyły prace przy kolejnym etapie rozbudowy obiektu, które mają nie kolidować z meczami drużyny celującej w awans do I ligi.
W drugim etapie modernizacji stadion Polonii powiększy się o krytą trybunę i łącznie ma pomieścić 2200 osób. Fot. BS Polonia Bytom
POLONIA BYTOM
Wiosna w roli gospodarzy dla ekipy trenera Łukasza Tomczyka – po 19 kolejkach trzeciej w drugoligowej stawce – zapowiada się na gorącą, tym bardziej że toczyć będzie się de facto na placu budowy. Drugi etap prac przy kameralnym stadionie przy ulicy Piłkarskiej 8 ze sztuczną nawierzchnią ma jednak nie przeszkodzić w rozgrywaniu spotkań w rundzie wiosennej Betclic 2. Ligi, i to z udziałem kibiców; sprzedaż karnetów na osiem wiosennych spotkań niedawno zresztą ruszyła.
Ten etap modernizacji zakłada m.in. budowę zadaszonej trybuny z żelbetu, dzięki której obiekt zwiększy swoją pojemność do ponad 2200 – co w tym zakresie spełniałoby wymogi licencyjne w I lidze – oraz wyposażenie dwóch kondygnacji budynku klubowego. Jeżeli bytomianie awansowaliby na zaplecze ekstraklasy, murawa na stadionie wymagałaby dodatkowo instalacji podgrzewającej, której na razie nie posiada.
Życzenia prezydenta
– Nie ukrywam, że jest to obiekt budowany pod kątem rozwoju dzieci i młodzieży, z bardzo dużym i przemyślanym zapleczem. Istnieje możliwość zmiany nawierzchni ze sztucznej na naturalną, czego – nie ukrywam – jednak bym nie chciał, bo sztuczna pozwala trenować dzieciom siedem dni w tygodniu, i o to w tej inwestycji chodziło. Ale nigdy niczego nie wykluczam i życzyłbym sobie dużej drużyny, dużego sponsora i wielu sukcesów – mówił niedawno „Sportowi” prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. Miasto jest właścicielem obiektu i najważniejszym sponsorem piłkarzy Polonii.
W styczniu wykonawca wygrodził teren budowy, zabezpieczył parter budynku przekazany jako drogę dojścia do wyższych kondygnacji, wykonał prace związane z badaniami geotechnicznymi i zakończył wycinkę krzewów oraz drzew. Na drugiej i trzeciej kondygnacji otwarto budynek w celu dostarczania materiałów budowlanych. Rozpoczęto murowanie ścian wewnętrznych na pierwszym piętrze, gdzie docelowo ma przeprowadzić się pierwsza drużyna oraz najstarsze roczniki juniorskie. Z kolei na drugim piętrze trwa instalacja ścian działowych, gdzie siedzibę będzie miała administracja spółki Bytomski Sport. Trwają prace projektowe związane z trybuną zachodnią oraz instalacjami w budynku administracyjno-socjalnym.
Maksymalnie rok
Od samego początku budowa nowego obiektu w Bytomiu – i ostateczna przeprowadzka z leżącego po sąsiedzku historycznego stadionu przy ulicy Olimpijskiej – zakładała podzielenie jej na dwa etapy z uwagi na konieczność zaplanowania środków w budżecie miasta. Realizacja pierwszej części i przeprowadzka do nowego domu zakończyła się na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Zgodnie z podpisaną w październiku 2024 umową na kolejny etap, prace przy Piłkarskiej mają trwać maksymalnie rok, a ich koszt wyniesie niecałe 26 milionów złotych.
Tymczasem przygotowujący się do wznowienia rozgrywek Poloniści kolejny sparing rozegrają właśnie przy Piłkarskiej w sobotę, z trzecioligowym (7. miejsce w tabeli grupy I) GKS-em Bełchatów (godz. 11.00). Jedenastka z Bytomia rundę wiosenną zainauguruje 28 lutego domową potyczką z Podbeskidziem Bielsko-Biała (18.00).
Tomasz Mucha