POLACY ZA GRANICĄ

W lidze hiszpańskiej AJ Slaughter, po trzech tygodniach nieobecności, wrócił do zespołu. Przypomnijmy, że nasz reprezentacyjny rozgrywający z powodu spraw rodzinnych wyjechał do Stanów Zjednoczonych i nie zagrał w trzech meczach Dreamlandu. W niedzielę Amerykanin wystąpi w wyjazdowym spotkaniu z Coviran Granada. Piętnasty w tabeli Coviran niespodziewanie pokonał Dreamland 74:67. Slaughter był na boisku przez 13 minut, grał jako dubler. Zdobył 7 pkt, miał 2 asysty oraz zbiórkę. Grał na przeciętnej skuteczności (0/2 za dwa, 2/4 za 3 punkty, 1/3 z linii osobistych). To była ostatnia kolejka sezonu zasadniczego. Ekipa z wysp Kanaryjskich skończyła rozgrywki na 7. miejscu i wystąpi w play offie. W 1/4 finału zagra z wielkim Realem Madryt i każdy inny wynik niż awans mistrza Euroligi byłby ogromną sensacją. Pierwszy mecz już dziś w Madrycie.

W półfinale Ligi Śródziemnomorskiej ABA AdmiralBet Partizan wyeliminował w trzech meczach Buducnost Podgorica. W decydującej potyczce zespół trenera Zeljko Obradovicia wygrał we własnej hali 100:86. Mateusz Ponitka był na parkiecie przez 19 minut, zdobył 5 pkt, miał 4 zbiórki i asystę.

W wielkim finale klasyk, czyli Partizan - Crvena Zvezda. To trzeci kolejny finał z udziałem tych drużyn. Derby zapowiadają się pasjonująco. Gra toczy się do trzech zwycięstw. Pierwszy mecz odbył się w poniedziałek. To było spotkanie godne finału. Prowadzenie zmieniało się co kilka chwil, ale 3 punktami wygrała Crvena Zvezda. Ponitka był na parkiecie 15 minut, zdobył 4 pkt, miał 3 zbiórki i przechwyt. Kolejne spotkania dziś i niedzielę.

Liga francuska zakończyła sezon zasadniczy. W 34. kolejce Saint Quentin rozbiło we własnej hali Strasbourg 86:66. Dominik Olejniczak był na boisku przez 18 minut, zanotował 11 pkt, 6 zbiórek, asystę i przechwyt. Polski środkowy miał bardzo wysoką skuteczność rzutów z gry (4/5 - 80%). Saint Quentin sezon zasadniczy zakończyło na 6. miejscu z bilansem 17-17. W ćwierćfinale zespół Olejniczaka zagra z mocnym ASVEL Lyon Villeurbanne. Pierwsze spotkanie 16 maja w Vileeurbanne.

Sezon zasadniczy zakończyła również Bundesliga. Po 34 kolejkach na pozycji lidera został Bayern Monachium, wiceliderem jest Alba Berlin, a na 3. miejscu finiszował Niners Chemnitz. Veolia Towers z Aleksandrem Dziewą zakończyli na pozycji 10., a to oznacza, że zagrają w miniturnieju play in o dwa miejsca w play offie. W ostatnim meczu drużyna z Hamburga pokonała u siebie BG Goetingen 79:66. Dziewa nadal nie gra z powodu kontuzji, ale wszystko wskazuje, że wystąpi w meczach fazy play in, gdzie na początek Veolia trafiła na Oldenburg.

W lidze greckiej Panathinaikos pokonał w Salonikach Aris 80:68. Aleksander Balcerowski rozegrał wreszcie dobry mecz. Grał długo (28 minut), zdobył 17 pkt. Trafił 6 z 8 za 2, 5 z 10 z linii osobistych, miał 9 zbiórek, asystę i 2 bloki. Panathinaikos jest liderem (53 pkt)przed Olympiakosem (51). Przypomnijmy, że „Zielone koniczynki” wywalczyły awans do Final Four Euroligi, który odbędzie się 24-26 maja w Berlinie.