POLACY ZA GRANICĄ

W Bundeslidze Veolia Towers Hamburg pokonali w Rostocku tamtejszych Seawolves 111:94. Bohaterem spotkania był Aleksander Dziewa, były środkowy wrocławskiego Śląska. 26-letni zawodnik zdobył 22 punkty, miał 6 zbiórek i 2 asysty. Dziewa rozpoczął spotkanie w pierwszej piątce, przebywał na parkiecie 23 minuty, w tym czasie trafił wszystkie siedem rzutów z gry - sześć za dwa punkty i jeden zza linii 6,75 m oraz siedem z ośmiu wolnych. Wskaźnik efektywności wyniósł 29 punktów i był najwyższy spośród wszystkich graczy na boisku. Towers zajmują 6. pozycję (bilans 10-5), liderem pozostają Niners Chemnitz (14-2).

W 18 kolejce ekstraklasy hiszpańskiej (liga ACB) Casademont Saragossa przegrał na wyjeździe z Joventutem Badalona 84:95. Tomasz Gielo był na boisku 15 minut, zdobył 13 punktów, miał 4 zbiórki, 1 asystę. Polak trafił oba rzuty za dwa punkty, zza łuku rzucał 8-krotnie i trzy próby były udane. Rywale to jedna z bardziej utytułowanych drużyn na Starym Kontynencie (w kolekcji mają m.in. mistrzostwo Euroligi), ale w tym sezonie spisują się przeciętnie - obecnie z bilansem 9-9 zajmują 10. miejsce. Casademont ma obecnie 8 wygranych i 10 porażek i jest na pozycji 11. Liderem tabeli jest Real Madryt (16-1).

Także w lidze ACB Dreamland Gran Canaria wyjechał do Malagi na spotkanie z wiceliderem Unicają. Ekipa z Wysp Kanaryjskich była blisko niespodzianki, ale ostatecznie gospodarze byli lepsi o 3 punkty (80:77). AJ Slaughter był na boisku przez blisko 30 minut, zdobył 5 punktów, miał 4 zbiórki i 2 asysty. Reprezentacyjny rozgrywający nie miał tego dnia dobrej skuteczności - trafił ledwie 2 z 9 rzutów z gry (1 z 6 za trzy). Dreamland zajmuje 6. miejsce z bilansem 11-7.

W lidze włoskiej Gevi Napoli Basket w Fruit Village Arena Pala Barbuto pokonało Carpegna Prosciuto 93:75. Kluczowa była druga kwarta, którą gospodarze wygrali aż 14 punktami (25:11). Michał Sokołowski grał przez 27 minut, zdobył w tym czasie 5 punktów, miał 2 zbiórki. Nasz zawodnik trafił jeden rzut za 2 punkty, chybił wszystkie trzy rzuty zza łuku i pewnie wykorzystał wszystkie 3 osobiste.

Prowadzony przez trenera naszej kadry Igora Milicicia zespół z Neapolu spisuje się w obecnym sezonie naprawdę dobrze, ma 10 wygranych na koncie i jest na czwartym miejscu w tabeli Serie A. na czele z jednakowym bilansem ekipy z Wenecji i Bresci.

„W niedzielę wieczorem (14.01.) Aleksander Balcerowski przeszedł udaną operację wyrostka robaczkowego” - poinformował w poniedziałek Panathinaikos Ateny. Nasz środkowy nie grał w kilku poprzednich spotkaniach, nie widzieliśmy go w meczach Euroligi. Pojawiły się spekulacje, że Polak niebawem zmieni barwy klubowe, a zainteresowana jest nim również występująca w Eurolidze Crvena Zvezda Belgrad.

Balcerowski dołączył do Panathinaikosu latem. Jak dotąd notował 3.7 punktu na mecz i 1.6 zbiórki w 17 spotkaniach Euroligi oraz 6.4 punktu i 5 zbiórek w 11 meczach ligi greckiej.

W lidze AdmiralBet ABA (liga śródziemnomorska) w poniedziałek swój mecz rozgrywał Partizan Belgrad. Spotkanie w Zagrzebiu z tamtejszą Ciboną w hali imienia Drażena Petrovicia zakończyło się wygraną gości z Serbii 87:74. Mateusz Ponitka zanotował tym razem króciutki epizod - był na parkiecie tylko 5 minut, punktu nie zdobył, miał jedną nieudaną próbę za trzy i jedną asystę. Partizan jest wiceliderem (28 punktów), prowadzi Crvena Zvezda (dwa punkty więcej).