POLACY ZA GRANICĄ

KONTUZJA ALEKSANDRA DZIEWY

W lidze włoskiej nie wiedzie się w ostatnich kolejkach drużynie z Neapolu. GeVi Napoli przegrało w wyjazdowym meczu z UNAHOTELS Reggio Emilia 74:88. To była przedostatnia kolejka sezonu zasadniczego włoskiej ekstraklasy. Zespół trenera Igora Milicicia, który sezon rozpoczął w znakomitym stylu, obecnie ma kiepski bilans (13 zwycięstw, 16 porażek) i niewielkie szanse na awans do fazy play off. Na pocieszenie dobra wiadomość o występie czołowego gracza naszej kadry. Michał Sokołowski był najlepszym graczem GeVi Napoli - 23 punkty i 12 zbiórek. 32-latek spędził na parkiecie aż 38 minut (najwięcej w ekipie gospodarzy). Trafił 5 z 7 rzutów za dwa punkty, 3 z 7 zza linii 6,75 m oraz 4 z 6 wolnych. Miał także 12 zbiórek, 2 asysty i 3 straty.

W lidze francuskiej Saint Quentin minimalnie przegrał w Villeurbanne z tamtejszym ASVEL 77:79. Rywale są wysoko notowani, to trzeci obecnie zespół francuskiej ekstraklasy. Dominik Olejniczak był na parkiecie 13 minut, zdobył w tym czasie 6 punktów. Polski środkowy miał niezły procent skuteczności z gry (3 z 5). Zanotował tez 2 zbiórki. W tabeli lideruje AS Monaco, a Saint Quentin zajmuje 8. miejsce z bilansem 16-16.

W Bundeslidze za nami kolejki numer 30. i 31. Veolia Towers Hamburg przegrał w Oldenburgu z Ewe Baskets 92:107. Oba zespoły sąsiadują w środku tabeli. Aleksander Dziewa zdobył 12 punktów w niespełna 17 minut na boisku. Polak trafił 4 z 5 rzutów za dwa punkty, nie pomylił się przy czterech próbach z linii osobistych. Dziewa zanotował 3 zbiórki i 2 straty. We wtorkowym spotkaniu (87:82 z Hakro Merlins) polski środkowy nie zagrał z powodu kontuzji.

W lidze greckiej w play out PAOK pokonał Maroussi 77:62. Michał Michalak zdobył w tym spotkaniu 12 punktów. Były gracz Czarnych Słupsk był na parkiecie 29 minut, trafił 4 z 9 rzutów z gry (2/3 za dwa, 2/6 za trzy), bezbłędnie wykorzystał oba rzuty wolne. Michalak miał też 5 zbiórek i 1 asystę. Zespól z Salonik zajmuje ósme miejsce w dolnej połówce tabeli, ma szanse na grę w play off.

W lidze hiszpańskiej rozegrano 31. kolejkę.  Dreamland Gran Canaria we własnej hali pokonał silny Joventut Badalona. Drużyna z Wysp Kanaryjskich znakomicie rozegrała drugą połowę (54:35 w tym okresie) i to zapewniło końcowy sukces. W składzie Dreamland zabrakło AJ Slaughtera. To już drugi kolejny mecz. Nasz zawodnik z powodów rodzinnych pilnie wyjechał do USA (za zgodą klubu). - Musimy szanować jego prywatność i wspierać go - zaznaczył w jednym z wywiadów Jaka Laković, trenera zespołu z Gran Canaria.

W lidze śródziemnomorskiej ABA AdmiralBet trwają półfinały. W pierwszym spotkaniu Partizan pokonał w Belgradzie Buducnost Podgorica 78:67. Mateusz Ponitka był na parkiecie 13 minut, zdobył 2 punkty. Kapitan naszej reprezentacji miał też 2 zbiórki i 2 straty.