POLACY ZA GRANICĄ

Mateusz Ponitka jest ważnym graczem dla trenera Zeljko Obradovicia. Szkoleniowiec nakazał naszemu kapitanowi wracać do Belgradu i zabronił mu udziału w meczu z Macedonią Północną. Partizan najpierw grał w Eurolidze, a w niedzielę spotkał się ze słoweńskim KK Cedevita Olimpija i odniósł dwa zwycięstwa. W Eurolidze rywalem był turecki Anadolu Efes Stambuł. Serbowie wygrali 100:90, a Ponitka przebywał na parkiecie przez 26 minut. Nasz zawodnik zdobył 2 punkty, miał 6 zbiórek, 4 asysty i 2 przechwyty. W Eurolidze Partizan zajmuje 11. miejsce (bilans 13-14). Z kolei w meczu Ligi Śródziemnomorskiej belgradczycy wygrali we własnej hali (7600 widzów) 110:102. Ponitka tym razem grał 18 minut, zdobył 11 pkt, zbiórkę i 2 asysty. Partizan zajmuje 3. miejsce (bilans 14-6) i zapewnił sobie udział w play offie.

W Eurolidze wystąpił też Aleksander Balcerowski. Nasz zawodnik przyczynił się do sensacyjnej wygranej Panathinaikosu nad Realem w Madrycie, który zanotował 1. porażkę u siebie. Balcerowski zdobył 2 pkt, był na parkiecie 6 minut, miał asystę oraz 100-procentową skuteczność z gry. Graczem meczu został francuski środkowy Panathinaikosu Mathias Lessort, który zdobył 26 pkt, 7 zbiórek i 4 asysty. Klub z Aten wskoczył na 3. miejsce, wyprzedzają go tylko Real i Barcelona.

W lidze greckiej natomiast Panathinaikos pokonał Kollosos Rodos 96:73, a Balcerowski nie pomylił się przy żadnym z czterech rzutów z gry. Środkowy reprezentacji Polski zdobył 8 pkt, miał 5 zbiórek i 3 asysty. „Koniczynki” są liderem tabeli z bilansem 18-1.

Z kolei Michał Michalak, który wyszedł w pierwszej piątce PAOK-u Saloniki w spotkaniu z AEK Ateny, uzyskał 10 pkt, miał 3 zbiórki, 2 asysty i 2 straty. PAOK przegrał 85:94 i zajmuje 7. lokatę z bilansem 8-11.

Po odejściu Tomasza Gielo z Casademont Saragossa w lidze hiszpańskiej pozostał jeden nasz zawodnik. To AJ Slaughter, który gra w Dreamland Gran Canaria. Drużyna reprezentacyjnego rozgrywającego wygrała w 23. kolejce ligi ACB z Baskonią 98:80. Slaughter był na boisku przez 21 minut, zdobył 6 pkt, miał 2 zbiórki i 2 asysty. Dreamland zajmuje 4. miejsce z bilansem 15-8. Liderem pozostaje Real Madryt (20-3).

We włoskiej serie A1 dobrą passę kontynuuje Michał Sokołowski i jego GeVi Napoli. Nasz zawodnik, po tym jak został MVP turnieju finałowego Pucharu Włoch, zaliczył świetne spotkanie w lidze. Zdobył 22 pkt, a zespół prowadzony przez selekcjonera polskiej kadry Igora Milicicia pokonał u siebie Nutrilbullet Treviso Basket 95:81. Polak przebywał na parkiecie 33 minuty. Przeciwko byłemu zespołowi z Lega A trafił 5 z 6 rzutów za 2 pkt, 2 z 4 zza linii 6,75 m oraz 6 z 7 wolnych. Miał także 9 zbiórek i 3 asysty. Wszystkie statystyki złożyły się na drugi w zespole wskaźnik efektywności - 34. Ekipa trenera Milicicia (bilans 12-9) zajmuje 6. miejsce w Lega A. Prowadzi Germani Brescia (16-4).

W lidze francuskiej Saint Quentin przegrało u siebie z Gravelines 68-76. Dominik Olejniczak był na parkiecie 12 minut i zdobył 2 punkty. Polak trafił 1 z 3 rzutów z gry. Nasz rodak miał też zbiórkę. Wynik to spora niespodzianka, bo Gravelines zajmuje dopiero 15. miejsce, a Saint Quentin jest 6. (bilans 12-12).