POLACY ZA GRANICĄ

W lidze francuskiej Dominik Olejniczak i jego zespół grali w Paryżu z tamtejszym Paris Basketball. Saint Quentin przegrał to spotkanie wysoko (65:87), mimo że te zespoły sąsiadują w tabeli. Olejniczak pojawił się na boisku w wyjściowym ustawieniu, grał przez 22 minuty. 27-letni środkowy z Torunia zdobył 14 pkt (trafił 7 z 8 rzutów z gry), miał też 4 zbiórki. W tabeli Saint Quentin zajmuje 6. miejsce (bilans 12-10), prowadzi Monaco (21-2).

We włoskiej Serie A1 drużynie trenera Igora Milicicia - GeVi Napoli - nie wyszedł wyjazd do Cremony. Neapolitańczycy przegrali z niżej notowanym rywalem 83:90. Michał Sokołowski, który jest jednym z czołowych graczy zespołu, zdobył 16 pkt. Skrzydłowy drużyny narodowej przebywał na parkiecie najdłużej w zespole GeVi - aż 39 minut. Trafił 4y z pięciu rzutów za 2 pkt, 2 z czterech zza 6,75 m oraz obydwa wolne. Miał także 6 zbiórek i 3 asysty, a wszystkie statystyki złożyły się na drugi wskaźnik efektywności w neapolitańskiej ekipie - 24. Mimo porażki Napoli utrzymało 6. lokatę w tabeli, liderem pozostała Germani Brescia (15-4). Już w tym tygodniu Napoli będzie uczestniczyć w turnieju finałowym Pucharu Włoch w Turynie. Ćwierćfinałowym rywalem ekipy Milicicia będzie właśnie lider ligi z Bresci.

W lidze greckiej zadebiutował Michał Michalak, który w poprzednim tygodniu niespodziewanie rozwiązał kontrakt w Słupsku i podpisał z PAOK. Polak w piątek wylądował w Grecji, a już w sobotę zagrał w derbach Salonik! Aris w „świętej lokalnej wojnie” pokonał PAOK 77:63. Były gracz Czarnych wyszedł jako rezerwowy, spędził na parkiecie 20 minut. Zdobył 3 pkt, trafił tylko 1 z 7 rzutów z gry. Lepiej było na tablicach, gdzie Michalak zebrał 6 piłek. Dodatkowo Polak zapisał asystę i stratę.

Kolejny dobry mecz w barwach Partizana rozegrał Mateusz Ponitka. Belgradczycy w ramach Ligi Śródziemnomorskiej wysoko pokonali na wyjeździe bośniacki KK Igokea 98:52. Kapitan naszej reprezentacji był na parkiecie przez 23 minuty, zdobył w tym czasie 16 pkt. Polak miał tego dnia świetny procent skuteczności (3 z 3 za dwa, 3 z 3 za 3 pkt). Ponitka dodatkowo zaliczył 3 zbiórki, 2 asysty i 3 przechwyty. Współczynnik efektywności wyniósł 23 i był drugi pod tym względem na boisku (Balsa Koprivica miał 24). Czołówka tabeli wygrała w tej kolejce, Partizan pozostaje na trzeciej pozycji (bilans 14-6), liderem jest Crvena Zvezda. Nie było tak dobrze w Eurolidze - Partizan przegrał w Belgradzie z Bayernem Monachium (78:79), a Ponitka skończył mecz bez zdobyczy punktowej (0 z 2 z gry), z 2 zbiórkami i asystą. Po 26 kolejkach Partizan jest na 11. miejscu w tabeli (12-14).

W lidze hiszpańskiej nie gra już Tomasz Gielo (Casademont Saragossa rozwiązał kontrakt, Polak szuka klubu), pozostał zatem jedynek AJ Slaughter w barwach Dreamland Gran Canaria. Mecz Kanaryjczyków z ostatnim w tabeli Zunder Palencia zakończył się sensacyjną wygraną gospodarzy, w dodatku w bardzo wysokich rozmiarach (82:58). AJ Slaughter był na parkiecie przez 16 minut, zdobył tylko 2 pkt, nie trafił żadnego z 4 rzutów z gry. Reprezentacyjny rozgrywający zaliczył 4 zbiórki i asystę. Mimo porażki Dreamland nadal pozostaje na czwartym miejscu w tabeli (14-8), liderem jest Real Madryt (19-3).

W Bundeslidze Veolia Towers Hamburg pokonała u siebie Rostock Seawolves 105:89. Od początku gospodarze narzucili swój styl gry, do przerwy prowadzili 15 punktami, a potem kontrolowali przebieg wydarzeń. Świetne zawody rozegrał Aleksander Dziewa. Nasz zawodnik zdobył 22 pkt, rzucał na bardzo wysokim procencie skuteczności (8 z 10 z gry, 6 z 7 z linii osobistych). Dodatkowo zebrał 5 piłek. Dziewa razem z Sethem Hinrichsem oraz Markiem Hughesem decydował o losach meczu. Ten tercet zdobył większość punktów dla Towers. Zespół z Hamburga zajmuje 9. miejsce w tabeli Bundesligi (11-8), liderem są Niners Chemnitz (17-3).

Trener Igor Milicić powołanie na zgrupowanie kadry przesłał do Aleksandra Balcerowskiego. Jednak 23-letni środkowy gra w ostatnich tygodniach bardzo mało. W połowie stycznia przeszedł operację wyrostka robaczkowego. Przed tygodniem pojawił się na boisku, ale w ostatniej kolejce znowu go nie było. Panathinaikos w poniedziałek gładko pokonał na wyjeździe AEK Betsson BC 89:69, ale reprezentanta Polski nie było w meczowej dwunastce. Balcerowski nie wystąpił także w piątkowym meczu Euroligi z Fenerbahce (74:63).