POLACY ZA GRANICĄ

W lidze hiszpańskiej rozegrano derby Wysp Kanaryjskich - Dreamland Gran Canaria przegrał na wyjeździe z Lenovo Tereryfa 92:93. Mecz zakończył się dopiero po dogrywce. To było spotkanie w 26. kolejki Ligi ACB. A.J. Slaughter, rozgrywający drużyny z Wysp Kanaryjskich, zdobył 17 punktów. 36-letni reprezentant Polski rozpoczął niedzielne spotkanie na ławce rezerwowych drużyny gości i przebywał na parkiecie 25 minut. Trafił 3 z 8 rzutów za dwa i 3 z 3 za trzy punkty oraz obydwa wolne. Zanotował także asystę i przechwyt. Był drugim strzelcem zespołu. Dreamland z bilansem 16 zwycięstw i 10 porażek zajmuje szóstą lokatę w lidze ACB, zespół Lenovo jest piąty (16-10). Prowadzi Real Madryt (23-3), przed Unicają Malaga (21-5), Barceloną i UCAM Murcia (po 16-9).

We Francji Saint Quentin przegrał w Cholet 69:73. Dominik Olejniczak zaczął spotkanie na ławce rezerwowych. Na parkiecie spędził 23 minuty, zdobył w tym czasie 8 punktów. Polak miał bardzo wysoki procent rzutów z gry - trafił 4 z 5 rzutów (80 procent). Dodatkowo miał 4 zbiórki i 1 przechwyt. Po 26 kolejkach Saint Quentin zajmuje siódme miejsce w tabeli z bilansem 13-13. Liderem Betclick Elite pozostaje Monaco (24-2). Jeszcze przed świętami (30 marca) zespól Olejniczaka podejmować będzie drużynę lidera.

W Bundeslidze Veolia Towers podejmowali we własnej hali grający w Eurolidze Bayern. Po dramatycznym i bardzo zaciętym spotkaniu jednopunktowe zwycięstwo wywieźli monachijczycy (81:80). Aleksander Dziewa w roli rezerwowego w 18 minut zdobył tylko dwa punkty. Nasz środkowy miał mocno rozregulowany celownik (0 z 4 z gry). Polak miał 3 zbiórki, 1 asystę. ekipa z Hamburga po 23 kolejkach jest na ósmym miejscu w tabeli (bilans: 12-11). Na czele Bayern (20-4) przed Chemnitz (20-5).

W lidze greckiej gra obecnie dwóch naszych kadrowiczów. PAOK z Michałem Michalakiem w składzie wysoko uległ ekipie Karditsas 78:97. Były gracz Czarnych Słupsk wyszedł na parkiet w pierwszej piątce. Na boisku był 26 minut i zdobył 18 punktów. Był najlepszym strzelcem PAOK. Michalak trafił 3 z 6 za dwa oraz 3 z 5 rzutów za trzy punkty. Ponadto miał 6 zbiórek, 2 asysty. PAOK jest na 9. pozycji w tabeli ligi greckiej (8-14). Panathinaikos rozbił w Atenach Promitheas Patras 93:62. Aleksander Balcerowski był na boisku przez 18 minut, zanotował 4 punkty, 2 zbiórki, 3 asysty i 1 przechwyt. Panathinaikos pozostaje liderem tabeli. Trzy dni wcześniej „Zielone koniczynki” grały w Eurolidze z Barceloną i klub z Aten wygrał 89:81! Balcerowski zaliczył w nim tylko krótki epizod - 202 sekundy na boisku, 0 punktów, 1 faul.

We włoskiej Serie A1 w Mediolanie EA7 Emporio Armani pokonało Generacione Vincente Napoli Basket 86:84. O sukcesie drużyny trenera Ettore Messiny przesądziła dobra czwarta kwarta wygrana 22:16. W zespole gości w pierwszej piątce na boisku pojawił się Michał Sokołowski. Czołowy gracz naszej reprezentacji spędził na parkiecie aż 38 minut, nikt z pozostałych zawodników obu zespołów nawet nie zbliżył się do tego osiągnięcia. Sokołowski zdobył 9 punktów (3 z 5 za dwa, 1 z 3 za trzy punkty), miał 4 zbiórki, 4 asysty. Trenerem Napoli jest szkoleniowiec polskiej drużyny narodowej Igor Milicić. Ekipa spod Wezuwiusza po 24 kolejkach zajmuje 9. miejsce w tabeli (12-12). Liderem jest Germani Brescia (z bilansem 17-6).

W lidze Śródziemnomorskiej ABA AdmiralBet Partizan wywiózł cenne punkty z Podgoricy. Drużyna z Belgradu pokonała w hali Sportski Centar Moraca SC Derby 84:78. Mateusz Ponitka grał przez blisko 19 minut. Zdobył 2 punkty (1/2 za dwa, 0/2 za trzy). Kapitan naszej kadry miał 1 zbiórkę, 2 asysty, 2 przechwyty. W tabeli Partizan awansował na drugie miejsce (18-6). Prowadzi Crvena Zvezda (20-3). Belgradczycy byli mocno zmęczeni, bo w czwartek grali ważny mecz w Eurolidze z liderem - Realem Madryt. Wygrali Hiszpanie 88:76, a Ponitka był na boisku przez 17 minut - 0 punktów, 3 zbiórki.