POLACY ZA GRANICĄ

Sokołowski bohaterem Neapolu

W Bundeslidze Veolia Towers w Hamburgu wygrała z Loewen Braunschweig 81:72. O sukcesie zespołu Aleksandra Dziewy przesądziła 3. kwarta, po której gospodarze mieli 9 „oczek” zaliczki (65:56). Polski środkowy zdobył 14 pkt (5 z 9 z gry, 4/5 z linii rzutów osobistych), miał zbiórkę i asystę, a jego występ obniżają 4 stracone piłki. Towers zajmują 7. miejsce (bilans 9-5).

W lidze hiszpańskiej Casademont Saragossa pokonał u siebie Gironę 81:74 i zajmuje 10. miejsce (bilans 8-9). Tomasz Gielo grał tym razem 9 minut, miał 2 zbiórki, spudłował 3 rzuty z gry i 2 osobiste.

Tymczasem A.J. Slaughter zdobył 28 pkt dla Dreamland Gran Canaria i był najlepszym strzelcem zespołu w wygranym na wyjeździe spotkaniu z Valencią BC 86:79. 36-latek rozegrał najlepszy mecz w sezonie. Miał 6 trafień za 3, 5 asyst, 3 zbiórki i 2 przechwyty, Wszystkie statystyki złożyły się na najwyższy w obu ekipach wskaźnik efektywności - 32, który dla Slaughtera jest także rekordem sezonu. Dreamland jest obecnie na 4. miejscu (bilans 11-6).

W lidze greckiej Panathinaikos pokonał Peristeri 90:75, ale Aleksandra Balcerowskiego zabrakło w składzie. Klub z Aten lideruje z kompletem zwycięstw. Z kolei w Eurolidze Panathinaikos rozegrał dwa mecze w Hiszpanii (porażka z Baskonią, wygrana z Walencją). Balcerowski zagrał tylko w tym pierwszym spotkaniu, nieco ponad 3 minuty. Popisał się jednak niesamowitym zablokowaniem Maika Kotsara. Estoński środkowy był już pewny punktów, ale „czapa” naszego reprezentanta zatrzymała piłkę.

Skrzydłowy reprezentacji Polski Michał Sokołowski był najlepszym strzelcem Generazione Vincente Napoli. Zespół prowadzony przez trenera naszej kadry Igora Milicicia pokonał w Wenecji lidera tabeli Umanę Reyer 89:81. W ciągu 30 minut zdobył 22 pkt, miał 5 zbiórek i 2 asysty. Polak trafił 3 z 4 rzutów za 2, 4 z 7 za 3 oraz wykorzystał wszystkie 4 osobiste, a jego współczynnik efektywności wyniósł 21 punktów. To jeden z najlepszych meczów Sokołowskiego w Lega Basket. Ekipa spod Wezuwiusza zajmuje 7. lokatę (bilans 9-6). Prowadzą Germani Brescia i Umana.

Grający w lidze śródziemnomorskiej ABA Partizan Belgrad pokonał u siebie słoweńską Krkę Novo Mesto 96:76. Mateusz Ponitka był na parkiecie przez 15 minut, zdobył 5 pkt i miał 2 zbiórki. Partizan jest wiceliderem, prowadzi Crvena Zvezda, która jest lepsza o 2 pkt. W meczach Euroligi Partizan pokonał u siebie francuski LDLC ASVEL Villeurbanne 90:77, a następnie przegrał derby z Crveną Zvezdą 72:88. W pierwszym meczu Ponitka był na parkiecie przez 12 minut, zdobył 4 pkt i 3 zbiórki. W drugim spotkaniu kapitan naszej kadry również grał 12 minut, zaliczając 2 pkt i 4 zbiórki.