Tirreno Adriatico - impreza nazywana "Wyścigiem Dwóch Mórz" i zaliczana do klasyfikacji UCI World Tour Fot. Foto Gian Mattia D'Alberto/LaPresse/SIPA USA/PressFocus

Polacy tylko tłem

W Europie trwają dwa ciekawe wyścigi kolarskie.

Holenderski kolarz Arvid de Kleijn z grupy Tudor Pro Cycling wygrał po finiszu z peletonu drugi etap wyścigu Paryż-Nicea z Thoiry do Montargis. Drugie miejsce zajął Nowozelandczyk Laurence Pithie (Groupama-FDJ), który został nowym liderem. Kamil Gradek dojechał do mety w głównej grupie, a Łukasz Owsian miał w końcówce niegroźny upadek.

Etap nie przyniósł wielu emocji. Przez większą część dystansu kolarze jechali spokojnie, tempo zwiększyło się tylko na finiszu. 10 kilometrów przed metą na jednym z zakrętów upadł Owsian, ale zdołał kontynuować jazdę. Etap ukończył jako ostatni, ze stratą 2.29 do zwycięzcy.

W klasyfikacji generalnej trzech kolarzy ma taki sam czas, a Pithie uzyskał koszulkę lidera ze względu na najkorzystniejszą sumę miejsc na dotychczasowych etapach.

We wtorek uczestników czeka drużynowa jazda na czas długości 26,9 km ze startem i metą w Auxerre. Ośmioetapowy wyścig najwyższej kategorii World Tour zakończy się 10 marca w Nicei.

Tymczasem Hiszpan Juan Ayuso z grupy UAE Team Emirates wygrał w Camaiore pierwszy etap kolarskiego wyścigu Tirreno-Adriatico, jazdę indywidualną na czas długości 10 km. Najlepszy z piątki Polaków był Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe), który zajął 30. miejsce, ze stratą 32 sekund. Ayuso uzyskał czas 11.24 i o jedną sekundę wyprzedził utytułowanego specjalistę w tej konkurencji Włocha Filippo Gannę (Ineos Grenadiers), a o 12 s kolejnego z Włochów Jonathana Milana (Lidl-Trek).

W wyścigu startuje pięciu polskich kolarzy. Maciejuk był w poniedziałek 30., Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), triumfator Tirreno-Adriatico z 2018 roku, zajął 49. miejsce, Rafał Majka (UAE Team Emirates) - 55., natomiast Stanisław Aniołkowski (Cofidis) i Cesare Benedetti (BORA-hansgrohe) uplasowali się w drugiej setce.

Impreza nazywana "Wyścigiem Dwóch Mórz" i zaliczana do klasyfikacji UCI World Tour zakończy się w niedzielę etapem (siódmym) ze startem i metą w San Benedetto del Tronto.