Polacy spadli do Trophy

RUGBY

EUROPE CHAMPIONSHIP

Polscy rugbiści przegrali w Paryżu z Belgią 8:34 (3:22) i zajęli w Rugby Europe Championship ostatnie ósme miejsce. W pierwszej edycji biało-czerwoni również zamknęli stawkę i zostali zdegradowani na poziom Trophy. Ich bilans w ciągu dwóch lat to dziewięć porażek i zwycięstwo - w zeszłym roku pokonali w grupie... Belgię 21:15..

Polska - Belgia 8:34 (3:22)

Punkty: Dawid Plichta 5, Wojciech Piotrowicz 3; Belgia: Hugo De Francq 9, Simeon Soenen 5, Thomas Wallraf 5, Vincent Tauzia 5, Hugues Bastin 5, Jens Torfs 5.

POLSKA: Jakub Wojtkowicz, Grzegorz Buczek, Zenon Szwagrzak, Max Loboda, Jakub Małecki, Aleksander Niedźwiecki, Dawid Rubaśniak, Vaha Halaifonua - Dawid Plichta - Wojciech Piotrowicz - Ross Cooke, Alexander Pama, Peter Hudson, Nicolas Saborit, Stasio Maltby oraz Jakub Burek, Thomas Fidler, Adam Lewandowski, Jakub Wasilewski, Kacper Palamarczuk, Sean Cole, Bartłomiej Sadowski, Mateusz Kolas.

Polacy mieli iluzoryczne szanse na uniknięcie degradacji do Rugby Europe Trophy - aby pozostać na poziomie Championship musieli w spotkaniu o 7. lokatę pokonać faworyzowaną Belgię różnicą ponad 60 punktów. Ostatecznie biało-czerwoni nie zdołali się utrzymać.

Czarne Diabły pierwsze punkty zdobyły już po dwóch minutach i 45 sekundach. W 16 min karnego wykorzystał Wojciech Piotrowicz, ale po 40 minutach Belgowie prowadzili 22:3 i 13 minut po wznowieniu gry wykonali czwarte przyłożenie. Biało-czerwoni przeprowadzili jedną taką akcję - w 65 min piłkę w polu punktowym przeciwnika położył łącznik młyna Dawid Plichta, ale Mateusz Kolas nie zdołał podwyższyć. Tuż przed końcem wynik ustaliło kolejne przyłożenie Belgów

Natomiast broniący trofeum rugbiści Irlandii triumfowali w kolejnej edycji Pucharu Sześciu Narodów. W meczu ostatniej, piątej kolejki pokonali u siebie Szkocję 17:13. To piąty od 2014 roku triumf Irlandczyków. W pozostałych meczach 5. kolejki Walia, jedyna drużyna bez żadnego zwycięstwa, przegrała z Włochami 21:24, a Francja późnym wieczorem pokonała Anglię 33:31.

Puchar Sześciu Narodów to jedna z najstarszych imprez sportowych. Turniej rozegrano po raz pierwszy w 1882 roku z udziałem Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Od 1910 roku zawody określano mianem Pucharu Pięciu Narodów, gdy do stawki dołączyła Francja. W 2000 roku zaproszono Włochy i od tego czasu obowiązuje obecna nazwa.